Türkiye'de su kirliliği: Kolera salgını geliyor!

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu'nun gerçekleştirdiği toplantıda sunum yapan uzmanlar, Türkiye'deki su miktarı ve su kalitesi sorunu hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Su kaynaklarının her geçen yıl kirlendiğini kaydeden uzmanlar, kolera g

Teknoloji 28.04.2021 - 11:01 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Türkiye'de su kirliliği: Kolera salgını geliyor!

Pandemi döneminde yaygınlaşabilecek farklı hastalıkların izlerini süren TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu, bu konuyu irdeledi. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Lütfi Akca, pandemi döneminde yaygınlaşacak bazı hastalıklarla ilgili sunum yaptı. Son yıllarda etkisini iyiden iyiye hissettiren iklim değişikliği nedeniyle taşkın ve sel riskinin arttığını kaydeden Akca, bunun büyük bir güvenli sorunu teşkil edebileceğini aktardı. 

Şu an uygulanan mühandislik anlayışlarıyla bu sellerin zararlarının önüne geçilemeyeceğini belirten Akca, "yağışı düştüğü yerde tutmak için" erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

"Sulak alanlar kurumak üzere"

Yerel yönetilerin bu konuda bir an önce acil eylem planı hazırlaması gerektiğine değinen Prof. Dr. Lütfi Akca, ülkedeki sulak alanlar ile göllerin kurumak üzere olduğunu belirtti. Daha önce yapılan "Ulusal Göl ve Sulak Alan Yönetimi Stratejisi ve Eylem Planı'nın" kurumların uygulamalarının değişmesini sağlayamadığını vurgulayan Akca, yatırım planlamalarının "hidrolojik havzayı" gözardı etmemesi gerektiğini ifade etti. 

Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi ise, Türkiye için önemli olan 5 su havzasının bulunduğunu hatırlattı. Bu havzaların ülkedeki su miktarının yüzde 39'unu meydana getirdiğini aktaran Saatçi, bu konuya diplomasinin de özel olarak eğilmesi gerektiğini ifade etti.

"Su kalitesi önemli ölçüde düştü"

ODTÜ Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Ülkü Yetiş ise "içme suyu kalitesinin" ilerleyen yıllarda çok daha fazla bozulacağını belirtti. Tarımsal ilaçların ve fabrika atıklarının yer altı sularına, akarsulara ve göllere karıştığını kaydeden Yetiş, özellikle suyla yayılan kolera gibi hastalıkların yaygınlaşabileceğini aktardı. Su miktarının hep ön planda tutulduğunu ancak su kalitesinin görmezden gelindiğini belirten Yetiş, "su miktarı" ile "su kalitesinin" aynı denklemde ele alınması gerektiğini ifade etti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@