Türkiye'de tam kapanma yolda!

Türkiye'de son dönemde koronavirüs tablosu ürkütücü boyutlara ulaştı. Günlük vaka sayıları artık 60 bini de geçti.

Güncel 16.04.2021 - 12:00 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye'de son dönemde koronavirüs tablosu ürkütücü boyutlara ulaştı. Günlük vaka sayıları artık 60 bini de geçti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "kısmi kapanma" uygulamasını başlattı. Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında vaka sayıları ile can kayıplarının ciddi oranda azalmasını hedeflediklerini söyledi. Söz konusu iki haftalık süreçte beklenen düzeyde bir iyileşme yaşanmaması durumunda daha katı önlemlerin alınacağına dikkat çeken Erdoğan, "tam kapanma" uygulanabileceğinin sinyallerini verdi. Yani Ramazan ayının ilk iki haftasında vaka sayıları ile can kayıplarında önemli bir azalma kaydedilememesi halinde çok daha sert önlemler hayata geçirilecek.


Tam kapanmada neler olacak?


"Kısmi kapanma" sürecinde koronavirüsün kontrol altına alınamaması halinde 10 gün sürecek bir "tam kapanma" gelebilir. Söz konusu süreçte okullar tümüyle uzaktan eğitime geçecek. Alışveriş merkezleri kapatılırken, güzellik merkezleri, kuaförler ve berberlerin faaliyetleri de geçici süreyle durdurulacak. Üretim ve tedarik sürecinde sıkıntıya yol açmayacak biçimde düzenleme gerçekleştirilerek, çok sayıda iş kolunda çalışmalar geçici olarak durdurulacak veya kısmi çalışma uygulaması başlatılacak.


Hangi önlemler hayata geçirildi?


"Kısmi kapanma" uygulaması kapsamında Türkiye genelinde hafta sonları sokağa çıkma yasağının sürmesine kadar verildi. Hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasağının başlangıç saati ise 19.00 olarak değiştirildi. Şehirler arası seyahatlere "zorunlu haller" haricinde kısıtlama getirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai bitiş saati 16.00 olarak düzenlendi. Söz konusu kurum ve kuruluşlarda esnek ve dönüşümlü mesai uygulaması başlatıldı. 10 yaş altı çocuğa sahip olan kadın çalışanlar, kronik rahatsızlığa sahip olan kişiler ve hamileler idari izinli olarak kabul edildi.Kıraathane, çay bahçesi, kafe, lokal ve spor salonu gibi işletmeler Ramazan Bayramı sonrasına kadar kapatıldı. Restoran ve lokanta gibi işletmelerin sadece gel-al veya paket servis hizmeti sunabilecekleri belirtildi. Evlerde veya konaklama tesislerinde toplu iftar yasaklandı. 8'inci sınıf öğrencileri ve 12'nci sınıf öğrencileri dışında bütün sınıf kademelerinde uzaktan eğitim başlatıldı. Nişan, nikâh, kına, düğün, genel kurul ve benzeri etkinlikler, Ramazan Bayramı sonrasına kadar durduruldu.

Türkiye koronavirüs tablosu


Türkiye'de son bir günde 61 bin 400 vaka tespit edilirken, 54 bin 894 kişi iyileşti. Türkiye'de son bir günde koronavirüs kaynaklı 297 can kaybı gerçekleşti. Hasta sayısı ise 297 olarak açıklandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@