Türkiye'de her yeni gün bambaşka rüşvet ve yolsuzluk dosyaları açılırken, yeni skandalı ABD ortaya çıkarttı ve soru ise Fahrettin Koca Görevden Affını İster mi? oldu.

Amerikan ilaç şirketi Alexion’un ürettiği Soliris isimli ilaca Türkiye’deki ruhsat sürecinde 1 milyar 300 milyon dolar rüşvet verildiği iddiası iki ülkede de gündem oldu.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu olayı TBMM gündemine taşırken, Amerikan ilaç şirketi Alexion’un ürettiği Soliris isimli ilacın, ruhsatı alınmadan 5 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildiğini ve ruhsat verilen ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesine alındığını anlattı.

Bakan Koca koronavirüse yakalandı - Son Dakika Haberleri

Fakat temmuz ayında ABD’deki denetleyici kurumlardan Securities and Exchange Comission (SEC), yapılan incelemelerin sonucunda Alexion’un Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndaki yetkililere ruhsat sürecinde 1 milyar 300 milyon dolar rüşvet verdiğini saptadığı bilgisinin de altını çizerek yeni rüşvet dosyasını açan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun sözleri yeni gündem konusu oldu.

ABD’deki denetleyici kurumlardan Securities and Exchange Comission (SEC), yapılan incelemelerin sonucunda Alexion’un Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndaki yetkililere ruhsat sürecinde 1 milyar 300 milyon dolar rüşvet verdiğini saptaması üzerine DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Sağlık Bakanlığı ve SGK’daki rüşvet iddialarını TBMM’nin gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Rüşvet alan kamu görevlilerini tespit ettiniz mi? Bu kişiler hakkında idari soruşturma başlattınız mı?” diye sordu.

KİŞİ BAŞI 100 BİN DOLAR RÜŞVET

10,835 Sec Images, Stock Photos & Vectors | Shutterstock

Yeneroğlu’nun ses getiren soru önergesinde, “Sağlık Bakanlığı’nda dağıtılan 1,3 milyon dolarlık rüşvetin, rüşvet veren şirketin yasal defterlerinde tutulmadığı, şirket içi ayrı bir defterde tutulduğu, ödemelerin kimlere yapıldığı ve bu yapılan ödemelerin bağış, ödül, genel giderler gibi kalemler altında tutulduğuna yer verilmiştir. İlaca ruhsat verilmesi sürecinde komisyon üyelerine kişi başı 100.000 dolar, ilacın SGK geri ödeme listesine alınmasında etkisi olduğu düşünülen bir bürokrata ise 13.000 dolar rüşvet verildiği tespit edilmiştir. Rüşvet verilen Sağlık Bakanlığı yetkililerinin kimler olduğu ise söz konusu kararda yer almamıştır”  ifadeleri dikkat çekti.

SATIŞ FİYATI 66 BİN LİRA

Sağlık Bakanı Koca: 6 binden fazla hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı
“Türkiye’de güncel perakende satış fiyatı 300 mg flakon için 66.889 TL’dir. Tedavi başlangıcında ortalama yaklaşık 1.250.000 TL’lik ilaç kullanılmakta, daha sonra hastalar genellikle ömür boyu ayda yaklaşık 500.000 TL’lik ilaç kullanacaklardır. Dolayısıyla kamu bütçesinden yüklü bir miktar para bu ilacın geri ödemesi kapsamında ödenmektedir” diyen Yeneroğlu, vurgunun bğyüklüğüne ve perde arkasına da dikkat çekmiş oldu.

Ortaya çıkan skandalın ardından Sağlık Bakanı Koca’dan şu yedi sorunun yanıtını istendi:

Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Medipol hastanesi de Sağlık Bakanlığı genelgesine uymuyor”

1- SOLIRIS (ECULIZUMAB) isimli ilacın etken maddesini içeren, aynı tedaviyi sağlayan muadil başka hangi ilaçlar vardır, bu ilaçlar Türkiye’de ruhsatlı mıdır, geri ödeme listesinde midir ve bu ilaçların fiyatı nedir?

2- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC) kararında bahsi geçen ilaç ruhsatı verilmesi ve ilacın geri ödeme listesine eklenilmesi konularında Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve SGK’da karar mercii idari makamlardaki bürokratlar ve komisyonlardaki üyeler kimlerdir? SEC kararı üzerine, yetkili makam ve komisyonlar hakkında idari soruşturma başlattınız mı?

3- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC) veya Alexion şirketiyle iletişime geçerek Sağlık Bakanlığı ve SGK’dan rüşvet alan kamu görevlilerinin listesini istediniz mi?

4- Amerikan ilaç şirketi Alexion’un yurt içi ve yurtdışı bilimsel etkinlik ve kongrelerde desteklediği Sağlık Bakanlığı ve SGK yöneticisi, personeli var mıdır? Varsa isimleri nelerdir?

5- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC)’ın kararı üzerine Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve SGK’da rüşvet alan kamu görevlilerini tespit ettiniz mi? Bu kişiler hakkında idari soruşturma başlattınız mı?

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

6- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC)’ın kararına konu olan rüşvet, ve yolsuzluk olaylarının yargı eliyle soruşturulması için Sağlık Bakanlığı olarak savcılığa suç duyurusunda bulundunuz mu?

7- Söz konusu ilaç için bugüne kadar kamu bütçesinden ne kadar ödeme yapılmıştır?