Türkiye'den Bangladeş’e “Kaplan Füzesi”

Savunma sanayi şirketi Roketsan, Bangladeş ordusu için ürettiği TRG-300 KAPLAN Satıhtan Satıha Çok Namlulu Füze Sistemi’nin teslimatını tamamladı.

Ekonomi 01.05.2021 - 05:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Geçen aylarda Bangladeş Genelkurmay Başkanı Orgeneral Aziz Ahmed, Bangladeş ordusunun, Roketsan Roket Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından tamamen yerli ve millî olarak geliştirilen TRG-300 KAPLAN Satıhtan Satıha Çok Namlulu Füze Sistemi’ni tedarik ettiğini duyurmuştu. Orgeneral Aziz Ahmed, TRG-300 KAPLAN sisteminin, 2021 yılının Haziran ayına kadar Bangladeş Silahlı Kuvvetleri’ne tesliminin gerçekleştirileceğini bildirmişti.

Türkiye’nin savunma sanayi şirketi Roketsan, Ongeneral Ahmed’in duyurduğu tarihten önce Bangladeş ordusuna yönelik üretilen TRG-300 KAPLAN Satıhtan Satıha Çok Namlulu Füze Sistemi’nin teslimini tamamladı. Bu süreç içerisinde füze sistemlerinin eğitimlerine katılmak için 40’ın üzerinde Bangladeş Silahlı Kuvvetleri personeli Türkiye’de bulunuyordu. Bu personeller de teslimi yapılan TRG-300 KAPLAN Alayı’nın personeli olarak yeni görevlerine başladılar.

TRG-300 KAPLAN FÜZE SİSTEMİ

TRG-300 KAPLAN Satıhtan Satıha Çok Namlulu Füze Sistemi, Roketsan Roket Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından TR-300 KASIRGA Topçu Roketi üretiminden elde ettikleri deneyimlerle geliştirmişti.

TRG-300 KAPLAN Satıhtan Satıha Çok Namlulu Füze Sistemi, TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) tarafından Suriye ve Irak’ta icra edilen sınır ötesi operasyonlarda yoğun olarak kullanılmıştı.

TRG-300 KAPLAN füze sistemi, askerî literatürde “Combet Proven” diye isimlendirilen muharebe sahalarında kabiliyeti ispatlanmış, son derece güvenilir bir sistem olarak biliniyor.

120 kilometre menzile sahip TRG-300 KAPLAN füze sistemi, CEP (düşük dairesel sapma) değeriyle kara hedeflerine karşı hayli güçlü etki oluşturuyor ve elektronik harp faaliyetlerinden etkilenmiyor.

Son olarak muzaffer Azerbaycan ordusu tarafından kullanılan TRG-300 KAPLAN füze sisteminin ihracat performansı da göz dolduruyor.

TRG-300 KAPLAN’ın teknik özellikleri

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@