Türkiye'den ekipler, Thodex CEO'sunu yakalamak için Arnavutluk'ta!

Türkiye'den iki ekip, Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in yakalanmasına yönelik faaliyetleri desteklemek amacıyla Kosova ve Arnavutluk'a gitti. 

Güncel 26.04.2021 - 16:58 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in çok sayıda kullanıcıyı dolandırmasının ardından Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilmişti. Thodex isimli yerli kripto para borsasına erişim sağlanamadığı için birçok vatandaşın mağdur olduğu öğrenilmişti. Özer'in yakalanması amacıyla Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmış, söz konusu şüphelinin yakalanması durumunda Türkiye'ye iadesi istenmişti. Alınan bilgiye göre, Özer'in yakalanmasına yönelik faaliyetlere Türkiye tarafından da destek veriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu amaç doğrultusunda iki ekip kurulduğu öğrenildi. Ekiplerin Kosova ve Arnavutluk’a gittiği bildirildi. 

İşlemler durdurulmuştu

Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması üzerine kullanıcılar şaşkınlığa uğramıştı. Thodex CEO'su Özer'in sosyal medya hesaplarını kapatması yatırımcılar arasında paniğe neden olmuştu. Özer'in yatırımcıları dolandırmasının ardından Arnavutluk'a kaçtığı belirlenmişti. Bunun üzerine açıklamada bulunan Özer, kendisi hakkında ortaya atılan iddiaları reddetmişti. 

Thodex hesaplarında olağandışı dalgalanma görülmesi üzerine işlemlerin geçici süreyle durdurulduğunu ileri süren Özer, 30 bin kullanıcıya ait hesaplarda şüpheli durum oluştuğunu ve söz konusu kullanıcılara gereken ödemelerin yapılacağını ileri sürmüştü. 2 milyar dolar değerinde kripto parayla kaçtığına dair iddiaları yalanlayan Özer, ortaklık teklifleri aldığını, bu kapsamda bir görüşme yapmak üzerine yurt dışına çıktığını ve Türkiye'ye döneceğini iddia etmişti.

Kırmızı bülten çıkarılmıştı 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, 69 kişi gözaltına alınmıştı. Türkiye, Özer'in yakalanması amacıyla Arnavutluk ile temasa geçmişti. Interpol tarafından Özer'in yakalanması amacıyla kırmızı bülten çıkarılmıştı. Özer'in banka hesaplarında bulunan 31 milyon TL'sine el konulduğu ifade edilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özer'in Arnavutluk'a 290 bin dolara yakın bir parayla gittiğini bildirmişti. MASAK da Thodex'in finansal kuruluşlarda bulunan hesaplarını bloke etmişti. Olaya ilişkin soruşturma devam ederken, firari durumda olan 11 şüphelinin yakalanması amacıyla gereken faaliyetler sürdürülüyor.

150 milyon dolar ile kaçtı

Analistler, iddia edildiği gibi Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile değil, 150 milyon dolar değerinde kripto para ile kaçtığını ortaya çıkarmıştı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Bitcoin'lerin tamamının belirlenemediğine dikkat çekilmiş, yani Thodex vurgununun 150 milyon dolardan fazla olabileceği ama 2 milyar dolar gibi bir miktardan bahsedilemeyeceği ifade edilmişti.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@