"Türkiye'nin F-35'ten çıkarılması nedeniyle motor maliyeti artacak" uyarısı!

F-35 savaş uçaklarının motorunu üreten Pratt & Whitney isimli şirket, Türkiye'nin F-35 programından resmî olarak çıkarılması üzerine motor maliyetlerinde artış yaşanacağına dair uyarıda bulundu. 

Güncel 23.04.2021 - 10:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye, ABD'den (Amerika Birleşik Devletleri) Patriot hava savunma sistemlerini istemiş, ancak söz konusu ülke bunu kabul etmemişti. Bunun üzerine Türkiye, Rus yapımı olan S-400 hava savunma sistemlerini satın almıştı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini almasının NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) güvenliğini riske atacağını ileri sürmüştü. Güvenlik kaygılarını bahane eden ABD (Amerika Birleşik Devletleri), 2019 senesinin temmuz ayında Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını bildirmişti. 

Resmî olarak çıkarıldı

Fakat söz konusu açıklamadan sonra Türkiye'de bulunan şirketler, F-35 savaş uçakları için gerekli olan parçaları üretmeyi sürdürdü. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamada, F-35 programından Türkiye'nin resmî olarak çıkarıldığı ifade edildi. 

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Türkiye tarafından üretilen parçaların üretilebilmesi için yeni ortak arayışına girmişti. Söz konusu ülke, Türkiye tarafından üretilen parçaları imal edebilecek yeni ortaklar bulmuş ve anlaşma sağlamıştı. 

"Motor maliyetlerinde artış yaşanacak"

Fakat Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının etkileri sürece benziyor. F-35 savaş uçaklarının motorunu üreten Pratt & Whitney'den Matthew Bromberg, söz konusu programdan Türkiye'nin çıkarılmasıyla beraber motor maliyetlerinde yüzde 3 seviyesinde artış yaşanacağını dile getirdi. 

188 tane parça üretiliyordu

Türkiye, 3 bine yakın parçadan meydana gelen F-35A motorunun 188 tane parçasını imal ediyordu. Söz konusu motorun birim maliyetinin 11-12 milyon dolar seviyesinde olduğu biliniyor. Yani motor maliyetlerinde yaşanacak olan yüzde 3'lük bir artışın, 300-350 bin dolara denk geldiği belirtiliyor. 

"Geride kaldık"

F135 motorunun yekpare fan rotorları önceden Alp Havacılık tarafından imal ediliyordu. Pratt & Whitney'den Bromberg, söz konusu motor parçalarının yüzde 75'lik bölümünün ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile birlikte yeni tedarikçiler tarafından imal edileceğini söyledi. Bromberg, 2021 senesinin bitimine kadar açığın tamamlanacağını aktardı. Türkiye'nin F-35 programından resmî olarak çıkarıldığını ve koronavirüsün hala devam ettiğini belirten Bromberg, söz konusu nedenlerle teslimat programında geride kaldıklarını dile getirdi.

"Türkiye üretimi sürdürecek"

Öte yandan, Lockheed Martin'den Greg Ulmer, F-35 savaş uçakları için Türkiye tarafından 817 tane gövde parçası imal edildiğini kaydetti. İki senede söz konusu gövde parçalarından 814'ü için farklı tedarikçiler ile anlaşma sağlandığını belirten Ulmer, 2022 senesinin Mart ayına dek orta gövde ve iniş takımı gibi parçaların Türkiye tarafından imal edileceğini söyledi. 

Ne olmuştu?

Türkiye, ortak üretici olarak F-35 programına dâhil olmuştu. Söz konusu programda, Türkiye ile birlikte Norveç, Kanada, Danimarka, Avustralya, Hollanda, İtalya, İngiltere ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) vardı. Türkiye'ye ilk olarak 100 tane F-35A uçağı verileceği bildirilmişti. 4 tane F-35 savaş uçağının mülkiyeti 2018 senesinde Türkiye'ye verilmişti. Söz konusu uçaklar için ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) eğitim programları düzenlenmiş, bu programlara Türk pilotlar da katılım göstermişti. Türkiye'ye 2 tane F-35 savaş uçağının mülkiyeti daha verilmiş ama Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri alması üzerine ilişkiler gerilmiş ve söz konusu 6 uçağın transferi gerçekleştirilmemişti. Bu uçakların ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Hava Kuvvetleri'ne dâhil edilmesine yönelik karar verilmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@