Türk vatandaşının yeni çilesi: 'Schengen retleri yüzde 300 arttı'

Bir zamanlar "Vizesiz Avrupa" hayalleri kuran Türkiye, son dönemde Avrupa'ya vizey bile almakta güçlük çekiyor.

Türkiye, AB ülkelerine giriş vizesi olan Schengen uygulamalarında yaşanan vize sorununa ilişkin hazırladığı raporu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne sundu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere girişte yaşadığı vize sorunu artık ayyuka çıkmışken, yaşanılan sorun bir rapor halinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) sunuldu.

Türk vatandaşları Schengen vizesi için bir yılda 52 milyon 750 bin Euro ödedi

2014 yılında yüzde 4 olan Schengen vize reddinin, 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldiğini gösteren rapor  AKPM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; raporda, gereksiz ve çok fazla belge istendiği, ücretin yüksek olduğu, yüz yüze başvurma zorunluluğu gibi konulara itiraz edildi.

Bu arada AKPM’de, “Schengen Bilgi Sisteminin Avrupa Konseyi Üye Devletleri Tarafından Siyasi Güdümlü Bir Yaptırım Olarak Kötüye Kullanılması” raporunun görüşmeleri geçen hafta gerçekleşirken AKPM üyesi AKP Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın sunduğu rapor, komisyonda kabul edildi.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Genel Kurul’a sunularak tavsiye kararı niteliği kazanacak raporda, şu görüşler yer aldı:

"İstenen bilgilerde ortak bir standart olmadığı belirtildi ve "Sistemdeki bilgilerin kullanımı, insan haklarını, özel ve aile hayatına saygı hakkını, seyahat özgürlüğü hakkını ihlal etmemelidir" denildi.

Ayrıca, ret oranının 3 kat arttığına dikkat çekilen açıklamada, iş insanlarının ve ticari faaliyette bulunmak isteyenlerin de ulaşım ve konaklama sunduğu halde sorun yaşadığına vurgu yapıldı"