Türkiye'de ki vatandaş vergilerin ve zamların altında ezilirken, her yıl yüz binlerce TL verilen Türk-Sudan Tarım A.Ş.'nin dört yıldır çalışmıyor olması yine muhalefet tarafından gündeme getirildi.

Muhalefet, her yıl bir servet harcanan şirketin Afrika’da tarım arayışına girmesinin nedenini iktidar partileri AKP ve MHP'ye sordu.

TBMM KİT Komisyonu’nda süren kamu işletmeleri denetimlerinde, Türkiye ve Sudan hükümetlerinin anlaşmaları sonucu 2018’de kurulan ve Sudan arazi tahsis etmediği için dört yıldır hiçbir faaliyette bulunmayan Türk-Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin Sayıştay Raporu görüşüldü.

TBMM KİT Komisyonu’ndaki toplantıda, Sayıştay’ın şirket yöneticilerine ödenen ücretler ile ilgili tespiti gündeme geldi ve rapora göre, sadece 2020’de yöneticilere ödenen ücretin, 400 bin TL’yi aştığı görüldü.

TÜRK SUDAN ULUSLARARASI TARIM VE HAYVANCILIK A.Ş.'NİN AÇILIŞI YAPILDI - Son Dakika Haberleri

CHP’li Atila Sertel düşündürücü konuya ilişkin olarak, “Yönetim kurulu kurmuşuz, üyeleri dört senedir arazi olmamasına rağmen, hepsi yönetim kurulu maaşlarını alıyorlar. Daha ortada tarla yok” diyerek tepki gösterdi.

Aynı zamanda Türkiye’de çok sayıda boş arazi bulunmasına rağmen Sudan’da tarım projesinin kimin fikri olduğunu da soran Sertel, “Siyasal istikrarın olmadığı, iç çatışmaların sürdüğü ve hükûmetlerin kurulamadığı bir ülkede kiminle, ne anlaşma yapıyorsunuz?” diye sordu.

Kamuoyundan da gelen baskılar sonrası şirket adına toplantıya katılan yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gezginç, artık bu şirket adına faaliyetleri için ücret talep etmeyeceklerini söyledi.

Sedat Peker FETÖ Hesaplaşmasını Yalanladı! Lan Bırrakkk: "Milleti Kandırıyorlar" Dedi! Mehmet Cengiz Dahil ifşa Etti! Sedat Peker FETÖ Hesaplaşmasını Yalanladı! Lan Bırrakkk: "Milleti Kandırıyorlar" Dedi! Mehmet Cengiz Dahil ifşa Etti!

Bu sözlerin ardından, geçen yıl Eylül ayında görevlerinden ayrılan yöneticilerin yerine gelen yeni yöneticilerin ücret konusundaki kararını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gezginç, “Bakanlıkta değişim söz konusu. Bu dönemde Tarım Bakanlığı adına yönetimde yer alan arkadaşlarımızın hiçbiri huzur hakkı, herhangi bir isim adı altında para talep etmeyeceklerdir ve almayacaklardır” derken Gezginç, CHP’li Sertel’in, “Bugüne kadar ücret alındı mı?” sorusuna ise yanıt vermedi.

HAYVANLARA HAPİS

Bu arada Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren TİGEM Genel Müdür Vekili Sait Kocabay ise Urfa’da kurumun arazisine girdiği için hapsedilen hayvanları gündeme getirdi ve “TİGEM Ceylanpınar İşletmesine hapishane kurdu, hayvanları oraya atıyor” açıklamalarının gerekçesine değinen Kocabay, yapılan işlemi doğruladı.

Kocabay, skandal uygulamanın nedeninin, hayvanların farklı tohumları arazilerine taşıması olduğunu söyledi.