Tarım Bakanlığı'nın Latin Amerika ve Afrika’da 10 ülkede tarım arazisi kiralayacağı bilgisi gündeme düştü.

Türkiye'nin "tarım arazisi kiralamak" için Sudan ve Venezuela gibi bilinen ülkelerin dışında 10 ülkeyle daha işbirliği için temasa geçtiği öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Tarım Bakanlığı, Latin Amerika ve Afrika’da 10 ülkede tarım arazisi kiralamak için görüşmelere başlarken Ukrayna ile de bu konuda temasa geçti.

Dolar 8 lirayı aştı, çiftçiler zor durumda: İlaç, gübre, mazot, hepsi ithal

Sudan’da geçmiş yıllarda 850 bin hektar civarında bir arazi kiralanmış ancak ekim yapılmamış, bununla birlikte ödenen yüksek maaşlar ve masraflar gündeme gelmişti.

Bu tartışması "proje"nin yeniden hayata geçirileceği de ifade edilirken kiralanan diğer arazilerde başta yem bitkisi olmak üzere, Türkiye’de işlendikten sonra ihraç edilecek nitelikteki hububat ürünlerinin üretimi yapılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde zaten  Venezuela heyetinin Türkiye’yi ziyareti sırasında 400 bin hektarlık tarım alanının Türkiye’ye kiralanması netlik kazanmıştı.

Çiftçi zor durumda: Destek gelmezse traktörler çalışmayacak

Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti! Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti!

Tarım Bakanı Vahit Kirişci, yurtdışında arazi kiralama projesi hakkında milletvekillerine bilgi verirken, “Türkiye’nin üretimi kendi ölçeğinde Türk halkına yeter ama ihracatı seçiyorsan, yurt dışında da kiralama yapmak gerekiyor. Oralara modern tarımı götürmek istiyoruz. Bakir tarım alanlarında üretim yapmak istiyoruz. Afrika’nın özellikle güneyinde çok ciddi alanda bakir alanlar var. Bu alanlarda üretim yapabilecek durumdayız” cümlelerine yer verdi.

Bu arada kiralanacak tarım arazileri için özel sektörün devrede olacağı belirtildi.

Çiftçi kan ağlıyor