Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevirmeni hakkındaki sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Rezilsin" diyince ortalık fena karıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye yönelik F-16 kararına tepki gösterdiği mesajında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın devlet başkanlarıyla görüşmesinde tercümanlığını yapan Fatima Gülham Abushanab’ı "hanım kızımız" olarak anınca Mustafa Varank ilginç ve bir o kadar da talihsiz bir değerlendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gezi eylemcilerine sert sözler: Bunlar çürük, bunlar sürtük

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Malezya Büyükelçisi'yken geçen ay merkeze çekilerek de dikkat çeken Merve Kavakçı'nın kızı Fatma Abushanab için, "Erdoğan ne zaman diplomatik görüşmelerde çevirmen olarak yanına o hanım kızımızı aldıysa, ya milyonlarca kaçak sığınmacı ülkemize girdi ya da bedeli milletimize çok yüksek olan sözleşmelere imza attırdılar. Çevirmen hanım kızımızdan, yüzbinlerce Afgan sığınmacının ülkemize gelmesine yol açan o toplantıda Biden ile neler konuşulduğunu seçimlerden sonra devletimize açıklamasını talep edeceğiz" demişti ki burada kullandığı "hanım kızımız" kelimesi tepki gördü.

Kılıçdaroğlu’nun bu mesajına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Türkçe ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşan, profesyonel tercüme yapan bir kadına hanım kız diyerek küçümseyen Kılıçdaroğlu, Rezilsin” ifadelerini kullanınca akıllara gelen geçmiş tanımlamalar ile ortalık da karıştı.

Kadın Olmak Zor, Türkiye'de Kadın Olmaksa...

Varank sözlerini “Aynı zamanda, yalancı ve cahilsin de… Daha önce İngiliz bakanın Türkiye’de kamplar kuracağız dediğini iddia ettin. O bakan bunu bizzat yalanladı. Ne özür diledin, ne yalanını düzelttin. Yüzün zaten hiç bir yalanda kızarmıyor… Ne devlet adamlığı ne uluslararası ilişkiler biliyorsun” şeklinde sürdürünce sosyal medya Varank'a kadınlar için bugüne kadar kullanılmış kelimeler ile hatırlatmalarda bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları “Hanım kızımız” sözünün hakaret içermediğini belirterek önce AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç ay önce Gezi Parkı eylemcilerine yönelik kullandığu “çürük” ve “sürtük” ifadesi hatırlatttı, sonra da yine aynı şekilde Erdoğan'ın akıllara kazınmış "kadın mıdır kız mıdır ben bilmem" tanımlamasını hatırlattı.

İşte bazı paylaşımlar;

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Birhan Keskin on Twitter: