Çöken ekonomi ile güvenlik ve alarmlı ürün sayıları patlayan marketler için halk dilinde ve basında “marketbank” söylemi başladı…

Gelinen noktada hayatta kalabilmek ve “en ucuzu” bulabilmek için vatandaşın her ay dolaştığı marketlerde etiketlerdeki yükseliş kadar güvenlik görevlisi sayısındaki ve alarm takılan ürünlerdeki artış da kaygı verici boyuta ulaştı.

Odatv’de yer alan habere göre 10 yıldır marketlerde çalışan bir kasiyer, “Ürünler zamlandıkça, alarm sayısı arttı. Artık içerisi banka gibi. Güvenlik diken üstünde” dedi.

Dünya rekorlarını kıran Türkiye’deki enflasyon, marketleri de birer bankaya çevirmiş durumda. Ramazan Bayramı’nı ağır enflasyon koşulları altında geçiren yurttaş, tatil ve aile ziyaretlerini unutmuşken marketlerden de eli boş döndü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı resmi enflasyon yüzde  69.97, bağımsız kuruluşların açıkladığı ve yaşanan enflasyon ise yüzde 154 olmuştu.

TÜİK enflasyonu %69,97 açıklamak durumunda kalsa da, geçen yıl 33.95 lira olan piliç bonfile yüzde 164 artışla 89.90 liraya çıkarken 653 ml’lik bir bulaşık deterjanı da 8.25 liradan yüzde 172 artışla 22.50 liraya çıktığı bilinen bir gerçek mesela.

Bu arada marketlerde reyonlar arasında dolaşan güvenlik sayısı artarken bu nedenle ürünlerin fotoğrafını çekmek de artık imkânsıza yakın durumda. Devriyenin nedeni ise hırsızlıkların artması ile açıklanıyor.

Marketler İçin Özel Güvenlik Hizmetleri

Marketlerde çalışan bir kasiyerin “İnsanların bu kadar sinirli olduğu bir dönem görmemiştim. Kasada duyduklarımızı söyleyemem. Ürünler zamlandıkça her ay yeni bir ürüne alarm takıyoruz, içerisi banka gibi güvenlik diken üstünde” sözleri ile aktardığı durum kaygı verici.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden emekli maaşı alanlara 10 gün süre verildi Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden emekli maaşı alanlara 10 gün süre verildi

Tüketici Koruma Dernekleri Federasyonu Başkanı Aziz Koçal ise yaşanılanlarla ilgili “Tüketicinin alım gücü eridi. Marketler bu kadar alarm taktığına göre insanlar çalmaya başlamış demektir. Bu ciddi bir sorun. Buna polisiye önlemler almak sorunu çözmez. Buna karşı ekonomik bir çözüm sunulmalı” diyor.