Türkiye'ye, Biden karşıtı telefon!

Kardeş ülke Pakistan’ın Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, ülkesinin Ermeni yalanlarına karşı Türk tezlerini desteklemeyi sürdürdüklerini bildirdi.

Dünya 26.04.2021 - 05:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kardeş ülke Pakistan’ın Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla aradı ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları ile ilgili yaptığı “soykırım” açıklamasına karşı Türk tezlerini desteklediklerini ifade etti.

Pakistan’ın Dışişleri Bakanı Kureyşi, telefon görüşmesinde Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'na, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın, 1915 olayları ile ilgili "soykırım" tanımını kullanmasını kabul etmediklerini ve “soykırım” iddialarına karşı Türklerin tezlerini desteklediklerini bildirdi.

Görüşmeye ilişkin Pakistan Dışişleri Bakanlığı da yazılı açıklama yaparak, Pakistan Dışişleri Bakanlığının sözcüsü Zahid Hafız Çavdri, Pakistan yönetiminin, 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili, bazı yabancı devlet yönetimlerinden yapılan açıklamaların not edildiğini belirterek, tarihsel meselelerle ilgili siyasi sınıflandırmanın ve yanlı yaklaşımların, uluslararası güveni zedelediğine ve kutuplaşmaya yol açtığına inandıklarını ifade etti.

Zahid Hafız Çavdri, 1915 olayları ile ilgili “soykırım” tezini ortaya atanların hiçbir delil sunmadığını, Türkiye'nin ise 1915 olayları ile ilgili hakikatlerin ortaya çıkması için Ortak Tarih Komisyonu teklifinde bulunmak gibi hep yapıcı yaklaşımda bulunduklarını ve Türkiye’nin bu tutumunu takdirle not ettiklerini bildirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@