Türkiye'de yoksullaşan halk, yükselen konut fiyatları sonrası "barınma sorunu" yaşarken, AKP Hükümetİ Norveç'in kutup adasında Türklerin ev alabilmesi için yaptığı anlaşma ile sevindirdi.

İmzalanan bu büyük anlaşma ile Türk vatandaşları, Norveç'in Svalbard adalarında oturma ve mülk edinme izni almış oldu.

Mehmet Cengiz'den Dikkat Çeken Girişim! Havacılık Sektörü'ndeki Rant Yine Gündemde! Unison Havacılık da Geliyor! Mehmet Cengiz'den Dikkat Çeken Girişim! Havacılık Sektörü'ndeki Rant Yine Gündemde! Unison Havacılık da Geliyor!

TBMM'ye sunulan ''kutuplarda ev'' anlaşmasına göre Türk vatandaşlarının Norveç'in Spitsbergen (Svalbard) takımadaları ile kara sularında mülk edinme, oturma hakkı ve balıkçılık yapabilme imkanı elde edebilecek olduğu öğrenildi.

DHA'da yer alan habere göre, Spitsbergen ile ilgili 9 Şubat 1920'de Paris'te imzalanan antlaşmaya dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis Başkanlığı'na gönderildi.

Tezkerede ise Norveç, ABD, Danimarka, Fransa, İtalya, Japonya, Hollanda, Büyük Britanya, İrlanda ile İngiliz Denizaşırı Dominyonları ve İsveç arasında Spitsbergen takımadalarına ilişkin bazı düzenlemeler getiren antlaşmanın, 9 Şubat 1920'de Paris'te imzalandığı hatırlatıldı.