Türkmenistan Cumhurbaşkanı Akhal-Teke binicilik kompleksini ziyaret etti

Sabah Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymukhamedov, Kopetdağ'ın eteklerinde bisiklet sürdü ve ayrıca Akhal-Teke binicilik kompleksini de ziyaret etti. Sabahın erken saatlerinde Türkmenistan'ın başı Kopetdağ'ın eteklerinde bulunan pitoresk bir yere geldi.

Dünya 04.02.2019 - 14:38 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Sabah Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymukhamedov, Kopetdağ'ın eteklerinde bisiklet sürdü ve ayrıca Akhal-Teke binicilik kompleksini de ziyaret etti.

Sabahın erken saatlerinde Türkmenistan'ın başı Kopetdağ'ın eteklerinde bulunan pitoresk bir yere geldi. Buradan, beyaz mermer binaların incisi ile parıldayan, Aşkabat'ın panoramik manzarası var. Kış ayının son ayının muhteşem temiz havası ve eteklerin hoş manzarası, başkentin yenilenen görüntüsü etkilenemez.

Bir bisiklet geçişi yapan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, çevrenin peyzajının güzelliğine, bu doğa köşesinin özelliğine hayran kalırken, yıldan yıla genişleyen orman bölgelerinin bakımı çalışmalarını yakından tanıdı. Sonuç olarak, güney batı kısmı ve başkentin çevresi tanınmayacak kadar dönüştürüldü.

İlkbaharda, yoğun gölgeli bahçelere dönüşecek, mikro iklimi yararlı bir şekilde etkileyen, sıcak yaz günlerine hayat veren serinletici, flora ve faunaya hayat veren serin dallara dönüşecek olan Ashgabat'ın piedmont bölgelerinde, ülke genelinde ekili ağaçlar arasında milyonlarca ardıç fidanı, iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçlar ekildi.

Çevrenin korunması ve doğaya saygı, Türkmenistan devlet politikasının en önemli yönlerinden biridir. Bu bağlamda, bisiklet en çevre dostu ulaşım şeklidir - açık hava etkinlikleri için en iyi seçimdir.

Devlet başkanı, bisiklet de dahil olmak üzere düzenli egzersizin insan sağlığını güçlendirdiğini ve performansını artırdığını vurguluyor. Ek olarak, bisiklet sürmek duygusal zevkleri de beraberinde getiriyor, harika doğamızla temasa geçmek için, çevremizdeki dünyayı keşfetmek için doğrudan temas halinde olmak, doğal toprakları daha iyi tanımak, harika, korunaklı köşelerini ziyaret etmek için bir fırsat sunuyor.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un, başta insan sağlığını korumanın en iyi yolu olarak, çeşitli spor türlerine karşı ciddi tutumu, Türkmen halkının yaşam kalitesini yükseltmeye, fiziksel olarak sağlıklı ve eğitime yönelik tüm koşulları yaratmaya yönelik tutarlı sosyal politikaya yansımaktadır. nesiller boyu güçlü bir ruh.

Kısa süre sonra Türkmenistan Devlet Başkanı Akhal-Teke binicilik kompleksine ulaştı ve yerleşik geleneğe göre “cennet” yarışçılarını ziyaret etti.

Yurtdışındaki Türkmenlerin kendine özgü kültürel mirasının dikkatli bir şekilde korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, devlet stratejisinin öncelikleri seviyesine yükselmiştir. Türkmenistan başının özel ilgisi sayesinde, ulusal at yetiştiriciliği endüstrisi yeni bir zirveye ulaştı, ülke altyapısını geliştirmek, safkan Akhal-Teke atlarının hayvancılığını artırmak, bu alanda uluslararası işbirliğini artırmak, binicilik sporlarını popülerleştirmek ve at biniciliğini ulusallaştırmak için benzeri görülmemiş önlemler alıyor.

Kopetdağ'ın eteklerinde bulunan Akhal-Teke at kompleksinde dünyanın en iyi atları için mükemmel koşullar yaratılmıştır. Bu at yetiştirme merkezi, Türkmenistan'daki bu harika doğa canlılarının titreyen ve hareketli sevgisinin bir kanıtıdır. Burada, “cennet” atlarının cinsinin saflığını korumak, dışlarını iyileştirmek ve elit nüfusu artırmak için birçok çalışma yapılmaktadır.

Devlet başkanı favorilerinden birini ziyaret etti - ustasını hemen tanıyan Akhal-Teke Ruhubelent, kulaklarını dikti ve başı yüksek tutularak Cumhurbaşkanı'na yöneldi.

2017 yılı başında bu binicilik kompleksinde harika bir at doğdu - Sağlık ve İlham Yılı. Türkmenistan Devlet Başkanı, Tay'a Ruhubelent adını verdi. Bugün aygır iki yaşında, büyüdü ve etrafı sevgi ve şefkatle kapsıyor.

Samimi bir tavır ve yetenekli bir çekiciliği hisseden Ruhubelent, devlet başkanının elinin her hareketini itaatkar bir şekilde izledi, sesin tonuna bile tepki vererek, özgürce ve güvenle davrandı. Bu anlarda, bir at ve bir erkek arasında yüzyıllardır kurulan ve şimdi ulusal at yetiştiriciliği ve binicilik sporunun yeni bir gelişim turunun temeli haline gelen iç bağlantının ne anlama geldiğini anlıyorsunuz.

Bilindiği gibi, Ruchubelent soy ağacı ünlü Perrin hattına geri döner. Ataları arasında önemli atlar vardı. Bunlardan biri güzellik ve eğlencede eşsizdir Polatly, bir zamanlar birçok şampiyon unvanı ve ödülü kazanan, çeşitli ülkelerde rekabet eden ve olağanüstü atlarla yarışan, gezegenin atları için yaklaşık 30 yıl boyunca ulaşılmaz bir rekor kıran akhaltekinets.

Akhal-Teke atı, modern dünyada var olan en iyisini bir araya getirir - yaratıcı güçler, etkinlik, ilham, yaratma enerjisi. Türkmen şairleri her zaman şiirsel çizgiler kurmuştur ve bin yıl boyunca insanlar günümüze kadar sadık dostları ve yardımcıları Akhal-Teke hakkında ifadeler yakalamışlardır. Ve bugün “cennet” atımız, tüm insanlığın zenginliği olan gururumuz ve şerefimizdir.

Ruhubelent ile iletişim kuran devlet başkanı, yürüyüşe gitmesi için ona işaret etti ve at, insan konuşmasını anlıyormuş gibi, emri kusursuzca yerine getirdi.

Bu ne anlama geliyor?

İnsan ve at arasındaki yakın, ayrılmaz bağlantı hakkında.

Ve bu atlara yanlışlıkla "cennet" demiyoruz. Akhal-Teke'nin gözünde ne kadar delirmiş, efendilerine bakışlarında ne kadar sevgi! Ülkemizde at yetiştiriciliğinin ulusal gelenekleri hayattadır ve eskiden beri bize gelen gelişmeye devam etmektedir. Sadece bugün, modern bilgilerle zenginleştirilmiş olan, yeni bir gelişme elde etmişlerdir.

Ardından Türkmenistan Devlet Başkanı Miras Dağı'nda ata bindi. Akhal-Teke atlarının karakteristik özelliklerinin, özel karakterlerinin biniciden sadece yüksek nitelikler değil aynı zamanda atı zekice anlama ve hissetme yeteneklerini gerektirdiği bir sır değildir.

Devlet başkanı binicinin mükemmel yeteneklerini ortaya koyuyor ve görünür zevke sahip Miras, zarif bir adım atmaya başladı. Ataları yavaşça takip eden Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov, yerel doğal manzaraları inceleyerek güzelliklerine hayran kaldı.

Atların sadece doğa ile uyum içinde yetiştirildiği ve yüzyıllardır Türkmenlerin, yüzyıllardır süren halk seçim sanatını atların doğal nitelikleriyle birleştiren Akhal-Teke ırkını geliştirdiği unutulmamalıdır. Parlak altın rengi, uzun bacakları ve zarif boynu, uçan bir kuşun esnek gövdesi ve hafifliği, tükenmez sadakat ve cesaret - bu, Ahalteke atı, atların doğal özelliklerinin odak noktası ve ulusal yetiştiricilerin yaratıcı çalışmaları ve at yetiştiricilerin yüksek nitelikli modern uzmanlarının sonucudur.

Akhal-Teke atı, yeni dönemin ideolojik yollarını - ilham, manevi kalkış ve yaratma zamanı - somutlaştıran güzel bir imge haline geldi. Hızlı çalışması, kendimizi güvenle ilerleyen devletimizin dinamiklerini sembolize ediyor. Bu, “Türkmenistan - Refah Anavatanı” sloganıyla geçen yılın yeni büyük girişimlerin, yeni büyük başarıların ve başarıların yılı olacağı anlamına geliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@