Türkmenistan Devlet Başkanı'na bazı teklifler sunuldu

Sanayi Bakanlığı kalsit üretimi için adımlar atıyor. Başkan yardımcısı M.

Dünya 23.01.2019 - 21:33 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Sanayi Bakanlığı kalsit üretimi için adımlar atıyor. Başkan yardımcısı M. Chakiyev, 18 Ocak'ta Hükümet toplantısında devlet başkanını bilgilendirdi.

Deneysel bir çalışmanın yapıldığı, bunun sonucunda yüksek kaliteli bir mineral kalsit elde edildiği bildirilmiştir. Bu ürünün piyasaya sürülmesi, Türkmen inşaatçılarının ithal emsallerini tamamen terk etmelerini ve gelecekte de çeşitli ev boyaları, alçıpan ve diğer metalik olmayan inşaat malzemeleri üretmelerini sağlayacak.

Bu bağlamda, devlet başkanı tarafından, Magdanly kentinde bulunan Lebap velayat kentinde bulunan bir işletme yapı malzemesi bazında yıllık 500 ton kapasiteli kireçtaşı spar (kalsit) oluşturma önerisi sunuldu.

Bu bağlamda, Türkmenistan Cumhurbaşkanı, stratejik sektörün, ortak işletmeler de dahil olmak üzere, yerel hammadde bazında üretilen yapı malzemelerinin hacmini ve çeşitliliğini artırmak, sektöre nitelikli uzmanlar yetiştirmek, yatırımları çekmek için, endüstriyel sektörün sanayi sektörünün önünde kurulmuş olduğunu belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@