Türkmenistan lebap eyaletinde modern bir sera kompleksi devreye alındı

Lebap velayat'ın tarımsal üretim segmentine, Sanayici ve Türkmenistan Girişimciler Birliği (IP) "BEK" nin bir üyesi olan yeni bir sera kompleksi eklendi. Dokhluk Chardzhevsky etrap'in Dokhluk derneğinde girişimci M.

Dünya 27.01.2019 - 14:39 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Lebap velayat'ın tarımsal üretim segmentine, Sanayici ve Türkmenistan Girişimciler Birliği (IP) "BEK" nin bir üyesi olan yeni bir sera kompleksi eklendi. Dokhluk Chardzhevsky etrap'in Dokhluk derneğinde girişimci M. Dzhumakuliyev tarafından görevlendirildi.

Gerekli donanım ve yenilikçi teknolojilerle donatılmış modern bir sera kompleksi 2 hektarlık bir alana inşa edildi. Hizmete girmesi ek işler yaratmasına izin verdi. Şimdi salatalık ve domates yetiştirmeye başladılar.

Bugün, 10 büyük modern sera kompleksi, çok çeşitli meyve ve sebzelerin ve çiçeklerin yetiştirildiği Lebap Velayat'ta faaliyet göstermektedir. Velayatın gıda pazarını kaliteli sebzelerle doyurmada ve onları ülkenin diğer bölgelerine tedarik etmede kilit rol oynarlar.

Lebap girişimciler ürünlerini dış pazarlara pazarlamaya başladı. Örneğin, R. Abdullayev başkanlığındaki Chardzhou etrap bölgesinde uzmanlaşmış bir çiftlik, ilk sebze ve çilek grubunu Rusya ve Kazakistan'a gönderdi.

Amu Darya vadisindeki kapsamlı devlet desteği nedeniyle ve tüm ülke genelinde, yenilikçi teknolojilerle donatılmış modern sera komplekslerinin inşası hız kazanıyor. Şu anda, Lebap velayat'ında, girişimcilik yapılarının yardımıyla, 19 benzer çiftlik daha kuruluyor. Onların görevlendirilmesi cari yıl için planlanıyor.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@