Türkmenistan şekerleme üretimini artırmak için projeler geliştirdi

Ülkedeki şekerleme ürünlerinin üretimini arttırmaya yönelik projeler geliştirilmektedir. Sanayici ve Girişimciler Sendikası'nın yardımıyla, bu ürünlerin ithalatının yerine işletmeler inşa ediliyor.

Dünya 26.01.2019 - 17:22 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Ülkedeki şekerleme ürünlerinin üretimini arttırmaya yönelik projeler geliştirilmektedir. Sanayici ve Girişimciler Sendikası'nın yardımıyla, bu ürünlerin ithalatının yerine işletmeler inşa ediliyor. Başkan yardımcısı C. Gylydzhov, 11 Ocak'ta Hükümet toplantısında devlet başkanını bilgilendirdi.

Geçtiğimiz yıl ülkede 30 bin 423 ton bireysel girişimci tarafından yapılan ülkede 38 bin 324 ton şekerleme üretildi. Khasar, Oğuzhan, Bar, Tyaze ai, Nagmat gibi tanınmış markaların altındaki ürünler de dış pazarlarda talep görüyor. 2018 yılında Türkmenistan'daki şekerleme ürünleri ithalatı neredeyse yarı yarıya azaldı.

WGST üyelerinin önerileri, çikolata ürünleri, un şekerleme ürünleri vb. Özellikle, bu amaçla, Akhal velayat'ta üç işletme kurmak ve mevcut tesisleri modernize etmek ve yeni tesisler devreye sokmak önerilmektedir.

Özel ve kredi fonları pahasına yapılması planlanan bu projelerin uygulanması ile birlikte, şekerleme ürünlerinin üretiminin yıllık 13.800 ton artacağı, fazlalığın ihracatı planlanmaktadır. Önde gelen Avrupalı ​​şirketlerden gelişmiş ekipmanlarla donatılmış yeni işletmelerin devreye alınması ile ek işler yaratılacak.

Projeleri inceledikten sonra, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmen ticaretinin ithalat ikamesi alanındaki artan rolünü ve ülkenin ihracat potansiyelini arttırdığını ve Türkmen ticaretinin pazarlama stratejisinde analitik unsurun güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, devlet başkanı, yeni şekerleme işletmelerinin yaratılması için önerilen projeleri, ülkedeki tüketici talebini ve dış pazardaki durumu dikkate alarak ve bu tür bir ürün için en uygun satış zincirlerini belirleme konusunda ayrıntılı olarak çalışmayı talimat verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@