TURYİD: Tam kapanalım, vaka sayıları 10 binin altına düşsün!

TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) Başkanı Demirer, Ramazan Bayramı'na kadar tam kapanma uygulanması için çağrıda bulundu. Demirer, bu şekilde günlük vaka sayılarının 10 binin altına düşürüleceğini ve Türkiye'ye yön

Güncel 26.04.2021 - 14:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de kısmi kapanma uygulamasıyla birlikte günlük 50-60 bin olan vaka sayılarının 38 binlere kadar gerilediği görüldü. Ramazan Bayramı'ndan sonra yeme-içme sektöründe tam kapasiteyle faaliyet göstermek isteyen işletme sahipleri, söz konusu bayrama kadar tam kapanma uygulanması gerektiğini düşünüyor. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) Başkanı Demirer, yeme-içme sektöründe turizm ayağının temsilcisi olduklarını dile getirdi. 2021 senesinde 30 milyon turist hedefine sahip olduklarını belirten Demirer, aynı zamanda 21 milyar dolar değerinde turizm gelirine ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Demirer, vaka sayılarının şu anki haliyle söz konusu hedeflere ulaşmalarının mümkün olmadığını aktardı. 

"Tam kapanma başlasın"

Ramazan Bayramı'na kadar Türkiye'de tam kapanma uygulanması için çağrıda bulunan Demirer, böylece günlük vaka sayılarının 10 binin altına düşeceğini dile getirdi. Demirer, bu şekilde turizm bakımından önemli bir yere sahip olan İngiltere ve Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuşları yeniden başlatabileceğini ifade etti. Kabine toplantısının bugün yapılacağına ve söz konusu toplantıdan umut olduklarına dikkat çeken Demirer, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmede bulunduklarını ve söz konusu ismin tam kapanma talebini hükümete ileteceğini aktardı. 

"Vazgeçtiklerimizin karşılığını alamayacağız"

Demirer, turizm sektörü olarak tam kapanma kararı beklediklerini kaydederek, aksi durumda şimdiye kadar vazgeçtikleri şeylerin karşılığını yaz aylarında alamayacaklarını söyledi. 

"Maddi destek verilecekse tam kapanma olsun"

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kamu sağlığına öncelik verdiklerini söyledi. Kamu sağlığının korunması adına gerekenin yapılması gerektiğini belirten Öncel, tam kapanma uygulaması için öncelikle yükümlülüklerin güvence altına alınması ve gerekli maddi desteklerin verilmesi gerektiğini aktardı. Öncel, maddi desteklerin yalnızca vergi ve kredilerle sınırlı olmaması gerektiğine dikkat çekerek, firmaların bekledikleri ödemelerin bulunduğunu ve kesilmiş çeklere sahip olduğunu, bunların kesinlikle güvence altına alınmasının şart olduğunu ekledi. 

Tam kapanma gelecek mi?

Bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısında tam kapanma seçeneğinin değerlendirilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftalık döneminde kısmi kapanma uygulanacağını, vaka sayılarının azalmaması durumunda daha sıkı tedbirlerin geleceğini söylemişti. Günlük vaka sayılarının son olarak 38 binlere kadar düştüğü göz önünde bulundurulursa tam kapanma uygulamasına geçilmesi beklenmiyor. Kısmi kapanma tedbirlerinin aynen devam edeceği öngörülüyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@