Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK), ülkedeki tütün ve alkol bağımlılığıyla ilgili birçok karar aldı. Bu ürünlerin satısıyla ilgili bazı yasakların getirileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, amaçlarının "ilk denemeyi engellemek"

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK), ülkedeki tütün ve alkol bağımlılığıyla ilgili birçok karar aldı. Bu ürünlerin satısıyla ilgili bazı yasakların getirileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, amaçlarının "ilk denemeyi engellemek" olduğunu aktardı. Oktay, bağımlılıktaki en önemli konunun, merak nedeniyle alkol ya da tütün ürünlerinin denenmesi olduğunu vurguladı.


"Amaç 'ilk denemeden' kaçınmak"


İlk denemeden zarar gelmeyeceği görüşünün bağımlılık açısından son derece tehlikeli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu ilk denemeleri azaltmak istediklerini belirtti. Gençlerin bu alkol ve türün ürünlerini hiç denememesi için yoğun bir çalışmaya giriştiklerini belirten Oktay, bu yöntemle bağımlılık oranının düşürülebileceğinin altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığının da bu konuda çalışmaları olduğunu aktaran Oktay, okullarda sigara içilmesiyle ilgili tedbirleri artırdıklarını ve adeta bir savaş verdilerini ifade etti.

Tütün ürünlerinde aromalar yasaklanacak!


Bazı dükkanların "meyhane" ve "nargile cafe" benzeri isimleri bulunduğunu hatırlatan Oktay, dükkanların bu isimleri almasının yasaklanacağını kaydetti. Öte yandan tütün veya alkol satışıyla ilgili reklam yapılan tabelalara da yasak getirileceği aktarıldı. Bazı tütün ürünlerinde kullanılan aromaların bu ürünlerin kullanılmasına yönelik özendirme içerdiğini aktaran Oktay, tütün ürünlerinde kullanılan aromanın da yasaklanacağını vurguladı. İnternetle ilgili de düzenlemelere gidileceğini bildiren Oktay, dijital kumara savaş açtıklarını söyledi.