Araç muayene ücretleri beklentilerin de üzerine çıktı. 2024 yılı için belirlenen zam hakkında ne biliyoruz? TÜVTÜRK araç muayene fiyatları ve yüzde kaç zamlandığı haberimizde...

Zorunlu araç muayene fiyatları her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıla göre %61'lik artış söz konusu. Peki 2024 yılından önce yeni zamlar yüzde kaç olarak yansıyacak? Araç muayene en düşük ve en yüksek ücretleri haberimizde.Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, araç muayene ücretlerinde büyük bir artış olacağı konuşulmaya başlandı. Araç muayene fiyatları, her sene TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı'nın iş birliğiyle belirlenir ve araç türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu yıl, muayene ücretlerindeki artış oranının basına yansıdığı görüldü.

Araç muayenesinin önemi yalnızca araç sahipleri için değil, trafikteki diğer bireyler için de hayati bir rol oynamaktadır. Araçların rutin kontrolleri, trafikteki kazaları en aza indirgeyerek can ve mal güvenliğini koruma altına alır. Bu kontrollerde, aracın genel çalışma performansından, fren ve aydınlatma sistemlerine kadar pek çok detay incelenir.

tüvtürkk

Sağlık Bakanlığı, Temizlik Görevlisi İşçi Alımı İçin Kapılarını Açıyor: 419 Kişiye İş Fırsatı! Sağlık Bakanlığı, Temizlik Görevlisi İşçi Alımı İçin Kapılarını Açıyor: 419 Kişiye İş Fırsatı!

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti 2024

Yeni yılda araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri, "Muayene ücreti ne kadar?" oldu. 2023 yılına gelindiğinde, TÜVTÜRK tarafından belirlenen araç muayene ücretlerinde %61,5 oranında bir artış yaşandığı görülüyor. Ücretler araç türüne göre aşağıdaki şekildedir:

Motosikletler, motorlu bisikletler ve traktörler için: 575,84 TL
Otomobiller, minibüsler, kamyonetler ve özel amaçlı taşıtlar için: 1.130,44 TL
Büyük taşıtlar olan otobüs, kamyon ve çekici türündeki araçlar için: 1.528,10 TL
Bunun yanında, egzoz emisyon ölçüm bedeli 2023 yılında KDV dahil 177 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel, araç muayene ücretine dahil edilmez ve ayrıca ödenir. Ödemeler, TÜVTÜRK istasyonlarında nakit ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Randevu alırken önceden ödeme talep edilmez, işlem sırasında gerçekleştirilir.