Twitter'a uygulanan reklam yasağı kaldırıldı!

Geçen yıl 2 Ekim'de yürürlüğe sokulan "İnternet Yayınları Yasası" gereğince sosyal medya platformlarına getirilen temsilci atama yükümlülüğüne 19 Mart'ta uyacağını açıklayan Twitter'a uygulanan reklam yasağının kaldırıldığı açıklandı.

Teknoloji 24.04.2021 - 09:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

2 Ekim'de yürürlüğe konulan "İnternet Yayınları Yasası" gereğince Türkiye'de faaliyet gösteren ve günlük görüntülenme sayısı 1 milyondan fazla olan bütün sosyal medya platformlarına temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK)'nın yürürlüğe soktuğu yasa uyarınca 1 Kasım 2020'ye kadar temsilci atamayan platformlara 10 milyon lira ceza verilmişti. Ceza verilen platformlar arasında "Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Dailymotion, Pinterest ve LinkedIn" bulunuyordu.

Twitter 19 Mart'ta pes etmişti!

Yürürlüğe sokulan "İnternet Yayınları Yasası" gereğince 10 Aralık'a kadar süre verilen sosyal medya platformları, bu tarihi de aşınca 30 milyon liralık cezayla karşı karşıya kalmıştı. Kanuna göre temsilci atamayan platformların karşılaşacağı üçüncü ceza ise reklam yasağıydı. Temsilci atamamasından dolayı Ocak ayında reklam yasağı cezası verilen Twitter nihayet 19 Mart'ta temsilci atama kararı almıştı. Bu kararla birlikte Twitter'ın reklam yasağının kaldırılacağı duyurulmuştu.

22 Nisan'da alınan kararla reklam yasağı kaldırıldı!

Söz konusu duruma ilişkin bilgilendirmede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter'a verilen reklam yasağı cezasının kaldırıldığını duyurdu. Platformun geç de olsa Türkiye'de temsilci atama yükümlülüğünü yerine getirdiğini aktaran Sayan, 22 Nisan'da alınan kararla reklam yasağının kaldırıldığını açıkladı. Bakan Yardımcısı Sayan, 1 Ekim'de alınan karar neticesinde 1 gün sonra yürürlüğe giren "İnternet Yayınları Yasası" ile birlikte 55 milyon vatandaşın haklarının korunduğuna değindi. 

Sayan: "Artık provokasyolara alet olamayacaklar"

Türkiye'de faaliyet gösteren sosyal medya platformlarının bu yasa sayesinde çeşitli provokasyolara alet olmasının önüne geçildiğini belirten Sayan, bu durumun takipçisi olacaklarını vurguladı. Türk vatandaşlarının dijital dünyadaki haklarının koruyucusu olduklarının altını çizen Sayan, "#SiberVatan'ımız için çalışmaya devam" ifadesini kullandı. Bu yasanın diğer ülkelerin de uygulayabileceği örnek bir yasa olduğunu kaydeden Sayan, sosyal ağların faaliyetlerini yakından takip etmeyi sürdüreceklerine işaret etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@