AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan ve halk arasında 4. yargı paketi olarak bilinen ceza muhakemesi kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun 13. maddesi genel kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak 4. yargı paketinin 13. maddesi sosyal medyada tepki çeken maddeler arasında yer aldı. Sosyal medyada 13. madde olarak TT listesine giren ve “sapık madde 13” olarak da adlandırılan 4. yargı paketinin 13. maddesi nedir sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Peki sapık madde 13 nedir içeriği ne?

4. yargı paketi 13. maddesi nedir?

AK Parti tarafından meclise sunulan ve dün yapılan oylama sonucunda yasalaşan 4. yargı paketi 13. madde merak ediliyor. Meclise sunulduğu günden bu yana tartışma konusu olan 13. madde içeriği şu şekilde; “cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarının da aralarında bulunduğu katalog suçlardan tutuklama için, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilmesi”. Yani bu maddeye göre artık çocuk istismarı ya da cinsel saldırı gibi suçlardan somut deliller beklenecek. Aynı zamanda cinsel saldırı mağdurlarının 3 gün içerisinde muayene olmuş olması şartı aranıyor.

twitterda-gundem-olan-4-yargi-paketinin-13-maddesi-nedir-sapik-madde-13-nedir-2

Sapık madde 13 Twitter'da TT oldu içeriği ne?

Twitter'da tepki toplayan 13. maddenin diğer bir detay ise çocuk istismarından çocuk beyanının esas alınması yerine somut delil aranması ibaresi oldu. 4. yargı paketi 13. madde, “sapık madde 13” olarak da biliniyor ve Twitter'da bu şekilde de TT listesine girdi. Yani bundan sonra kuvvetli suç şüphesi ile tutuklama yapılmayacak somut delil olmadan şüpheli tutuklanmayacak.

Ünlü isimlerden peş peşe sert tepkiler geldi

AK Parti tarafından Meclise sunulan ve yapılan oylama sonucunda yasalaşan 4. yargı paketi 13. madde ünlü isimlerden da sert tepki çekti. Çok Sayıda ünlü isim sosyal medya hesabından konu hakkında paylaşım yaparken böyle bir kararın çocuk istismarının önünü açacağını savundu.