Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan 3 aylar, sonunda geldi. Müslümanlar, 3 ayların gelişi için gün sayıyordu.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan 3 aylar, sonunda geldi. Müslümanlar, 3 ayların gelişi için gün sayıyordu. 13 Şubat Cumartesi itibariyle 3 aylara girmiş bulunuyoruz. 3 aylar demek Müslümanlar için oldukça önemli ve ibadet dolu bir süre demektir. 3 aylar boyunca Müslümanlar çeşitli dualar okur ve ibadetler ederler. 3 ayların içinde olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları boyunca Müslümanların yapması gereken ibadetler, okuması gereken dualar, çekmesi gereken tesbihler ve yapmaması gereken günahlar vardır. Müslümanlar 3 ayların içine girmeden önce 3 aylarda yapılması gereken ibadetleri araştırmaya başlamıştı. 3 ayların gelişi ile de ibadetleri yapmaya başladılar. 3 aylarda özellikle tesbih çekmek önemli ve gerekli bir ibadettir. Nerede ve ne yapıyorsanız yapın, tesbih çekmek diğer ibadetlere göre daha kolay bir ibadettir. Yolda, evde, işte, okulda nerede olursanız olun 3 aylarda tesbih çekebilirsiniz. 3 aylarda özellikle çekilmesi gereken tesbihler vardır. Müslümanlar, 3 aylarda tesbih nasıl çekilir araştırmaya başladı. Üç aylar nedir? Üç aylar tesbihi nasıl çekilir? Üç aylar duası nasıl yapılır? Üç aylarda yapılan ibadetler nelerdir?Üç Aylar Nedir?

Üç aylar olarak bilinen diğer adıyla da Mübarek Aylar denilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denir. Müslümanlar Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içinde barındırdığı üç ayları dini bakımdan çok önemser. Üç aylarda edilen duaların daha çabuk kabul olduğunu ve işlenen günahların affolduğu söylenir. Müslümanlar üç aylarda ibadetlerini ve dualarını arttırır. 3 aylara özel dualar ve ibadetler vardır. Bunun yanında üç aylarda çekilmesi gereken tesbihler de vardır.

Üç Aylar Tesbihi Nasıl Çekilir?

Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşur. Üç ayların başlangıcı Recep ayıdır. Recep ayının başlangıcı ile birlikte üç aylar ve üç aylarda yapılacak olan ibadetler başlar. Peki, üç aylar tesbihi nasıl çekilir, nasıl başlanır?

Recep Ayında Çekilmesi Gereken Tesbihler  • 10 GÜN 100 defaSübhana'llahi'l- hayyil- kayyum

  • 10 GÜN 100 defa Sübhana'llahi'l- ehadi's-samed

  • 10 GÜN 100 defa Sübhana'llahi'l- gafuri'r- rahim


Şaban Ayında Çekilmesi Gereken Tesbihler

  • 10 GÜN 100 defa Ya latifu celle şanühü

  • 10 GÜN 100 defa Ya rezzaku celle şanühü

  • 10 GÜN 100 defa Ya azizü celle şanühü


Ramazan Ayında Çekilmesi Gereken Tesbihler

  • 10 GÜN 100 defa Ya erhame'r- rahimin

  • 10 GÜN 100 defa Ya gaffarü'z- zünüb

  • 10 GÜN 100 defa Ya 'atika'r- rikab


Ayrıca bununla birlikte 3 aylar boyunca mümkün olduğu kadar Hatm-i Enbiya yapmak ve oruç tutmak gerekir. Üç aylarda her günün başında ve sonunda 7'şer Fatiha-i şerife okumak sureti ile 100 İhlas-ı Şerif de okunması da gerekir.Üç Aylarda Hangi Tesbihler Çekilir?

Üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarında Müslümanlar bol bol tesbih çeker ve dua eder. Üç aylarda bol bol dua edilmesi ve ibadet edilmesi önerilir. Üç aylar için özel bir namaz veya ibadet şekli yoktur. Müslümanların üç aylarda kendilerine, hal ve hareketlerine önem vermesi gerekir. Müslümanların üç aylarda; hata ve günahları için tövbe etmeleri ve dua etmeleri önerilir. Bununla birlikte yine üç aylarda Müslümanların Kur'an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bol bol ibadet etmesi önerilir.

Üç Aylar Duası ve Yapılacak İbadetler

Üç aylari Müslümanların diğer aylara göre daha fazla ibadet ettikleri aydır. Üç aylarda Müslümanlar daha fazla namaz kılar, dua eder, zikir çeker, hayır yapar. Öte yandan yine üç aylarda Müslümanlar daha az günah işler, dedikodu yapmaz ve günahlarından tövbe ederler. Üç aylarda yapılacak ibadetler; namaz kılmak, dua etmek, tesbih çekmek, oruç tutmak, hayır yapmak, zikir çekmek ve buna benzer ibadetlerdir. Üç aylara özel ibadet ve namazlar yoktur ancak Allah yolunda yapılan her türlü eylemi arttırmak üç aylar için yeterlidir.