Terör örgütü Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından Türkiye’nin talip olduğu anlaşmayı da BAE alınca, Türkiye'ye alınan Afganlar boşuna oldu.

 Terör örgütü Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından Türkiye’nin talip olduğu anlaşmayı da BAE alınca, Türkiye'ye alınan Afganlar boşuna oldu.

Afganların Türkiye'ye alınması sonrası, Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban hükümeti, ülkedeki 4 havalimanının güvenlik hizmetleri konusunda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anlaşmayı imzaladı.

Taliban hükümetinin Ulaştırma ve Havacılık Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Kabil'de düzenlenen törenle Kabil, Herat, Kandahar ve Mezar-ı Şerif havalimanlarının güvenlik hizmetlerinin de BAE şirketine devredildiği açıklanınca Türkiye de elindeki Afganlarla kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitti: 13 anlaşma imzalandı - BBC News Türkçe

Anlaşma gereği söz konusu havalimanların ve yolcuların güvenliğinin GAAC tarafından sağlanacağı ifade edilen açıklamada, anlaşmanın, uluslararası ve yerel hava yollarının uçuşlarının emniyetini ve güvenliğini garanti edeceği ve artıracağı bildirilirken açıklamada, tüm hava yollarının bu anlaşma kapsamında sigortalı ve garantili olacağı kaydedildi.

Bu arada Kabil, Herat ve Kandahar havalimanlarının yer hizmetlerinin işletilmesi de 24 Mayıs'ta BAE şirketine devredilmişti.

Ekonomik Kriz "Halkın" Çocuklarını da Vurdu! Çocuklar "Tatile" Değil İşe Çıktı! Ekonomik Kriz "Halkın" Çocuklarını da Vurdu! Çocuklar "Tatile" Değil İşe Çıktı!

Afganistan'da stratejik öneme sahip Kabil Hamid Karzai Havalimanı ve diğer havalimanlarının işletilmesi, Taliban'ın ağustosta iktidarı ele geçirmesi sonrası gündeme gelmiş ve Türkiye'nin alması "kesin" olarak görülmüştü. Zira hemen arkasından da sınırlarda Afgan göçü başlamıştı.