Uğur Şahin’den “Hindistan varyantı” açıklaması

Eşi Özlem Türeci ile birlikte dünyanın ilk koronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin, Hindistan varyantı ile ilgili açıklamada bulundu. Etkinliği en yüksek aşılardan olan BioNTech aşısının geliştirildiği BioNTech firmasının kurucu ortaklarından

Dünya 29.04.2021 - 04:17 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan’da vakaların patlaması, ölümlerin artması, hastane, morg ve defin işlemlerinin yetersiz kalması ve artık ölülerin gelişi güzel yakılmaya başlaması korkuya neden oldu. Covid-19’un Hindistan varyantı ile ilgili Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, Pfizer firmasıyla Covid-19’a karşı ortak geliştirdikleri BioNTech aşısının, Hindistan’da sağlık sistemini çökerten yeni tip koronavirüsün B.1.617 varyantı karşısında da etkili olduğu inancını taşıdığını belirtti.

Yeni tip koronavirüsün Hindistan varyantı karşısında BioNTech aşısını test ettikleri bilgisini veren Prof. Dr. Şahin, daha önce aşıyı birçok varyant üzerinde test ettiklerini ve tüm varyantlar üzerinde etkinliğini kaydettiklerini belirterek, Hindistan varyantı karşısında da sonucun etkin olduğu yönünde çıkacağına inandığını ifade etti.

3. doz gerekebilir

Aşının etkinliğine değinen Uğur Şahin, aşı olanlarda görülen bağışıklık tepkisinin bir süre sonra güçsüzleştiğini ve muhtemelen 3. doz uygulama ihtiyacının hasıl olacağını bildirdi. Uğur Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Aşı uygulandıktan sonra altıncı ayda etkinliğinin %95 seviyesinden %91 seviyesine düştüğünü gördük. Aşının koruyuculuk oranının %100’e çıkabilmesi için üçüncü doza ihtiyaç var. Muhtemelen her 12 ayda ya da 18 ayda bir güçlendirici doz almak gerekecek.”

Hindistan’da durum

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 1 tam günde 360.960 vaka görüldü ve 3293 kişi yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 17.997.267’ye çıkarken, yaşamını yitirenlerin sayısı 201.187 oldu.

Uzmanlar, Hindistan genelinde vaka artışları sebebiyle hastanelerin doluluk oranlarının zirveye ulaştığını, ülkenin sağlık sisteminin çökmeye yaklaştığını belirtti.

Hastaların hastane kapılarından geri çevrilmeye başlandığı Hindistan’da hasta yakınları sosyal medyadan yakınlarının tedavi edilebilmesi için çağrılarda bulunuyor.

Solunum cihazı bağlısı hastalar için oksijen temininde de sıkıntılar yaşanırken insanlar hastane önlerinde ve sokaklarda son nefeslerini veriyor. Tıbbi oksijen yokluğu sebebiyle hastaneleri alarm veren Hindistan’da Yeni Delhi eyaletinin başbakanı Arvind Kejriwal de, öteki eyalet başbakanlarından yardım talebinde bulundu.

Ölü sayısının artması sebebiyle krematoryumlarda yer kalmadığı için Covid-19’dan yaşamını yitirenler geçici mekânlarda yakılmaya başlandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@