Uğur Şahin'den sürü bağışıklığı açıklaması!

Avrupa'da Temmuz ya da Ağustos ayında sürü bağışıklığının oluşabileceğini kaydeden Prof. Dr. Uğur Şahin, aşıların yüzde 100'lük etkinliğe ulaşabilmesi için 3'üncü doz aşıların uygulanması gerektiğini bildirdi.

Sağlık 28.04.2021 - 15:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bir yıldan uzun süredir dünyanın 1 numaralı gündem maddesi haline gelen koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar tespit edilen vaka sayısı 150 milyon yaklaştı. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise 3 milyon 151 bini aştı. Küresel çapta salgını sona erdirmek için yapılan aşı sayısı 1 milyarı aştı ancak halen daha yeterli sayıya ulaşılamadı. Uzmanlara göre küresel çapta salgını sona erdirmek için 6 milyar insanın daha aşılanması gerektiğini belirtiyor. Aşıların sağladığı sürü bağışıklığı ise mutasyonlar tarafından tehdit ediliyor.

"Aşının sağladığı bağışıklık zamanla düşüyor"

Sürü bağışıklığının ne zaman oluşacağına dair yapılan tartışmalara Prof. Dr. Uğur Şahin de katıldı. ABD'li Pfizer şirketiyle birlikte koronavirüs aşısını ortak çalışmayla bulan BioNtech'in kurucularından olan Şahin, sürü bağışıklığının oluşacağı zamana ilişkin açıklama yaptı. Bu yıl Temmuz ya da Ağustos ayında Avrupa'da sürü bağışıklığının oluşacağını tahmin ettiğini belirten Şahin, aşılar nedeniyle oluşan bağışıklığın zamanla zayıfladığına işaret etti.

"Yılda bir aşı yaptırılabilir"

BioNTech/Pfizer aşısının koruyuculuğunun aşı yapıldıktan sonraki altı ay içinde yüzde 95'ten yüzde 91'e düştüğünü aktaran Şahin, bunun kaçınılmaz bir durum olduğunu aktardı. Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının koruyuculuğunun yüzde 100'e çıkarılmasının yolunun üçüncü doz aşıları yapmaktan geçtiğini kaydetti. Bundan sonraki süreçte 12 ya da 18 ayda bir uygulanabilecek aşılarla bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini aktaran Şahin, çeşitli uygulamaların masaya yatırılabileceğini belirtti.

Öte yandan BioNTech/Pfizer aşısının Hindistan varyantına karşı da etki gösterdiğini belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının Haziran ayı civarında Çin'de de onaylanacağını tahmin ettiğini kaydetti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@