Kerç Boğazı'nda bulunan Kırım Köprüsü'nde yaşanan patlamanın ardından, bugün Ukrayna'nın başkenti peş peşe yaşanan patlamalarla tüm dünyanın gözleri yine Ukranya'ya çevirildi ki zira roketlerden biri Zelenski'nin ofisinin yakınına düştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in üç kişinin hayatını kaybettiği Kırım Köprüsü patlamasından Ukrayna'yı sorumlu tutmasının ardından Kiev'in merkezinde bu sabah peş peşe patlamalar yaşaırken patlamalarda, 8 ölü ve 24 yaralı olduğu haberleri geldi.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Reuters'ın aktardığına göre, Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Kiev'in merkezindeki Şevçenko bölgesinde birkaç patlamanın yaşandığını belirttilirken ayrıca kent merkezindeki binalarda yoğun dumanlar yükseldiği açıklandı.

SON DAKİKA HABERİ: Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kiev'i füzelerle vurdu: 8 ölü, 24 yaralı - Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

Sosyal medyada "4'er, 5'er füzet atıyorlar. Peşpeşe Kiev'i bombalıyorlar" denilen görüntüler ile yürekler ağızlara gelirken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ülkesinin kentlerinde yaşanan patlamalarla ilgili olarak, Ukrayna’nın tamamında hava savunma sistemlerinin alarma geçirildiğini kaydetti.

Zelenski, Ukrayna halkına seslendiği mesajında, “Hava savunma sistemleri bir füzeyi düşürdü. Ne yazık ki ölüler ve yaralılar var. Lütfen sığınakları terk etmeyin” ifadeleri ile yaşanan vahameti anlattı.

Rus Kommersant gazetesi ise görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki termik santralin yandığını yazarken ayrıca, Reuters'e dayandırdığı haberinde Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod vilayetinde kuvvetli bir patlama yaşandığını bildirildi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de peş peşe patlamalar

Rus güçlerinin roket saldırısı altında güne başlayan Ukraynalılar, füze atışlarından korunmak için metro istasyonlarına inerken, Fransız AFP haber ajansında son dakika olarak Kiev'de üç patlamanın yaşandığı aktarıldı.

Ölen ve yaralananların hepsinin sivil olduğunun altı çizilirken, atılan roketlerden birinin ise Zelenski'nin ofisinin olduğu bölgeye düştüğü biliniyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Gerashchenko Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kiev'e atılan roketlerden birinin Vladimirskaya Caddesi'ndeki Mikhail Grushevsky anıtının yakınına düştüğünü söyledi ki Vladimirskaya Caddesi Ukrayna güvenlik servislerine ev sahipliği yapıyor ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin ofisi de bu bölge yakınlarında bulunuyor.

Ukrayna'dan Kerç Köprüsü'ndeki patlamaya ilişkin "Bu sadece başlangıç" açıklaması

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrikin ile dün özel bir toplantıda bir araya gelen Rusya lideri Putin, Kırım Köprüsü'nde yaşanan patlamadan Kiev Yönetimi'ni sorumlu tutarak "Bu, Rusya Federasyonu'nun kritik sivil altyapısını hedefleyen bir terör saldırısıydı. Müsebbipleri, failleri, sipariş verenleri Ukrayna gizli servisleriydi'' ifadelerini kullanmıştı.

Son alınan haberler e göre ise Harkov metrosunda da ulaşım durduruldu ve Sumi bölgesinde ise elektrik kesintileri yaşanıyorken öte yandan patlamaların yaşandığı bir başka bölge Lviv'de ise yetkililer, termik santralin kapatıldığını, bazı bölgelerin elektriksiz kaldığını bildirdi.

Ukrayna'nın devlet haber ajansı Ukrinform'da yer alan habere göre, Lviv bölgesine 15 roketli saldırı gerçekleştirilirken Ukrayna devlet Başkanı Vladimir Zelenski sabah saatlerinde  "Lütfen sığınaklarda kalın" çağrısı sonraso bu defa da Telegram hesabından bir video paylaşarak son durum olarak düzinelerce füze atıldığını ifade ederek, "Panik ve kaos istiyorlar, enerji sistemimizi yok etmek istiyorlar. Umutsuzlar. Bugün sığınaklarda kalın" dedi.

photo-5341667310575927070-y.jpg