Rusya ile devam eden savaşta askeri kayıpları kapatmak için 1 Ekim'den itibaren kadınları da askere çağırılması kararı Ukrayna'yı karıştırdı.

Ülke içinde büyük bir tepkiyle karşılanan kararda 1 Ekim’den itibaren kadınları da seferberlik kapsamında askere alınacağı açıklanırken Ukraynalı valiler, askere alınabilecek yaştaki kadın ve erkeklerin, şehirleri terk etmesini de yasakladı.

Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yer alan iki Luhansk’ı ele geçirmişken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'den gelen yeni hamle ise ülkede karışıklık çıkarttı.

Odatv de yer alan habere göre; Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde ele geçirdiği Luhansk, Donbas’ı oluşturan iki eyaletten birisi olarak ve yüzölçümünün ise Yunanistan’ın tam iki katı olması ile dikkat çekiyor.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Ukrayna yetkilileri, günlük askeri kayıplarının bin olduğunu söylerken Ukrayna’nın askeri kayıplarının ise en az 50 bin ölü, 63 bin yaralı ve 10 bin esir olduğu bilgisi geldi.

Ukrayna, yaşadığı askeri kayıpları telafi etmek için cepheye gönderilecek askerlerin kapsamını genişletme kararı alırken buna göre eli silah tutan kadınlar da 1 Ekim’den itibaren seferberlik kapsamında askere alınabilecek.

Ukrayna Parlamentosu’nun milletvekili Roksolana Pidlasa ise verilen karar ile ilgili olarak “Bu karar, kadınlar için de yakında uygulanacak. Kadınlar ve erkekler şehirlerinde kalır, askere alınmayı beklerse o zaman toplum ve ekonomi nasıl ayakta kalacak” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Parlamento’da yaşanan siyasi krizin ardından “Durumun bir yanlış anlaşılma olmasını umuyorum. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı bana derhal durum hakkında rapor verecek" dedi.