Ukrayna Rusya savaşı son dakika gelişmeleri dünyanın gündeminde olmaya devam ediyor. Gelen son haberlere göre artık savaş çanları iyiden iyiye çalmaya başladı. Bazı bölgelerde çatışmalar var. Ölü ve yaralılar olduğu bilgisi de ajanslara düşüyor. Ukrayna ise OHAL ilan etti.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimde artık savaş kapıya dayandı. Özellikle ayrılıkçı bölgelerde çatışmalar olduğu bilgisi geliyor. Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un görüşmesinin de iptal olduğu bildirildi. Ukrayna lideri Zelenski yedek birlikleri göreve çağırırken Ukrayna’da OHAL ilan edildi. Ukrayna’da gece saatlerinden itibaren 18 - 60 yaş aralığındaki yedeklerin orduya alınmaya başlandığı ortaya çıktı. Rusya ise Kiev’de bulunan tüm temsilciliklerini geri çekerken bayraklar da indirildi. Yani savaş çıkması an meselesi.

ukrayna-rusya-savasinda-son-dakika-gelismesi-rusya-kievi-bosaltti-bayrak-indi-isgal-basliyor-3

Ukrayna liderinden son açıklamalar

Ukrayna lideri Zelenski kısa süre önce yaptığı açıklamada kendilerine destek olan ülkelere teşekkür ederek Rusya’ya karşı çıkmak ve gerilimi dindirmek istediklerini söyledi. Ukrayna toplumundan da kendi fikirlerini destekledikleri yönünde önemli sinyaller aldıklarını söyleyen Zelenski, Ukrayna’ya aday ülke statüsünün verilmesini istediklerini dile getirdi.

İngiltere askeri destek sağlayacak

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimde Ukrayna’nın yanında olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu gün akşam saatlerinde aldıkları yeni bir kararı daha duyurdu. Daha önce açıkladıkları desteğe uygun olarak yeni kararlar aldıklarını belirten Johnson, Ukrayna'ya ek askeri destek paketi sağlayacaklarını ifade etti.

NATO doğu kanadına sevkiyat yapıyor

ABD ise yaptığı son açıklamada doğu kanadını güçlendirmek üzere NATO'nun Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'ya 800 asker, 32 adet Apache savaş helikopteri ile 8 adet F-35 uçağı göndereceğini duyurdu.

Rus bayrağı indirildi

Diğer yandan Rusya yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bugün öğlen saatlerinde Rusya’nın Ukrayna’da bulunan tüm diplomatik unsurlarını geri çektiği açıklandı. Reuters ise Rusya’nın Kiev’de bulunan büyükelçiliğindeki Rus bayrağının indirildiği de bildirildi.