Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde önemli sonuçlar alınması bekleniyor. Ziyaret öncesi gazetecilere demeç veren Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Dağlık Karabağ'da yapılan savaşta Türk İHA'lar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde önemli sonuçlar alınması bekleniyor. Ziyaret öncesi gazetecilere demeç veren Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Dağlık Karabağ'da yapılan savaşta Türk İHA'larının ne kadar etkin olduğunu gördüklerini ifade etti. Bu silahların, Azerbaycan'ın savaşı kazanmasında bir hayli etkili olduğunu altını çizen Taran, bu İHA'lara ihtiyaçları olduğunu kaydetti.


"Orduyu modern silahlarla güçlendireceğiz"


Orduyu modern silahlarla güçlendirmek istediklerini ifade eden Taran, Türk İHA ve SİHA'larının hem etkin hem de fiyat bakımından uygun olduğunu dile getirdi. Taran, bunun sonucunda da Ukrayna şirketlerinin Türkiye ile teknoloji paylaşımında bulunabileceğinin altını çizdi. İki ülke arasında sadece askeri değil birçok alanda işbirliğine gidildiğini vurgulayan Taran, Karadeniz bölgesindeki güvenlik konusunun her iki ülkenin de sorunu olduğunu kaydetti.


"Hedefimiz NATO üyeliği"


Taran, kırım yarımadasının Ukrayna'ya ait olduğunu kabul eden Türkiye'ye teşekkür ettiklerini bildirdi. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile çok yakın işbirliği yaptıklarını kaydeden Taran, yapılacak teknik görüşmeler sonrası bir dizi yeni karar alınabileceğini ifade etti. Rusya'nın Kırım'da kurmayı planladığı nükleer deponun hem bölge hem de dünya için bir tehdit olduğunu kaydeden Taran, Ukrayna'nın amacının NATO üyesi olmak olduğunu belirtti.