Ukrayna ile Türkiye arasında vizesiz seyahat dönemi birkaç yıldır devam ediyor. Buna göre diğer ülkeye gidecek vatandaşların yanında sadece kimlik kartının bulunması yetiyor.

Nakit İhtiyacına Çözüm Akbank, Denizbank ve Garanti Bankası'ndan Geldi! 3 Banka Birleşti 40.000 TL Veriyor Nakit İhtiyacına Çözüm Akbank, Denizbank ve Garanti Bankası'ndan Geldi! 3 Banka Birleşti 40.000 TL Veriyor
Ukrayna ile Türkiye arasında vizesiz seyahat dönemi birkaç yıldır devam ediyor. Buna göre diğer ülkeye gidecek vatandaşların yanında sadece kimlik kartının bulunması yetiyor. Ancak koronavirüs salgının patlak vermesinin ardından durum biraz değişmiş gibi görünüyor.

Karantina uygulamaları


Koronavirüsün yaygınlık oranına göre bir liste yayınlayan Ukrayna, ülkeleri kırmızı ve yeşil kategori olarak ikiye böldü. Yüksek vaka oranları nedeniyle Türkiye'nin kırmızı kategoride yer aldığı aktarıldı. Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna'ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının uygulayacağı adımları duyurdu. Türkiye yeşil kategoride kabul edilene kadar, Ukrayna'ya gidecek Türklere 14 gün karantina uygulanacağı belirtildi. Bu kişilerin akıllı telefonlarına, süreçlerinin takip edileceği "Vdoma" adlı bir uygulama indirmesi gerekiyor.


Karantinadan kimler muaf olacak?


Peki 14 günlük karantinadan kimler muaf olacak? Ukrayna sınırından geçmeden iki gün önce yaptırdıkları PCR testi negatif çıkan kişiler ile 12 yaşından küçük çocukların bu karantina uygulamasından muaf tutulacağı bildirildi. Yeşil kategoride kabul edilen ülkelerden gelenler ve Ukrayna'da en fazla 2 gün kalacak kişilere de bu karantina süreleri uygulanmayacak.