Ülke içi seyahatlerde yeşil sertifika talep edilecek!

İtalya'da ülke içi seyahatlerde vatandaşlardan yeşil sertifika talep edileceği bildirildi. Yeşil sertifikalar; "koronavirüs aşılarının yaptırıldığını gösteren belgeler", "son altı ay içerisinde koronavirüse yakalanıp atlatıldığına dair belgeler" ile "son

Dünya 22.04.2021 - 14:22 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İtalya'da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir uygulama başlatıldı. Söz konusu ülkede 26 Nisan 2021 tarihi itibarıyla koronavirüs bakımından yüksek riskli olan bölgelerde vatandaşların seyahat etmelerine müsaade edilecek. Fakat "turuncu" bölge ve "kırmızı" bölge olarak adlandırılan çok yüksek riskli bölgelerde ise vatandaşların seyahat edebilmek için yeşil sertifikaya sahip olmaları gerekecek. Yeşil sertifikalar; "koronavirüs aşılarının yaptırıldığını gösteren belgeler", "son altı ay içerisinde koronavirüse yakalanıp atlatıldığına dair belgeler" ile "son iki gün içerisinde yaptırılan ve negatif çıkan test sonuçları" olacak. Yeşil sertifikaya sahip olan vatandaşlar rahatlıkla seyahat edebilme imkânını elde edecek. 

Öte yandan, AB (Avrupa Birliği) mensubu olan diğer ülkelerden temin edilen belgeler de geçerli olacak. AB (Avrupa Birliği) mensubu olmayan ülkelerden gelen kişilerin yaptırdıkları koronavirüs aşılarının İtalya'nın aşılama kampanyasında kullanılan koronavirüs aşılarıyla denk olması istenecek. Söz konusu ülkede "turuncu" bölgeler ve "kırmızı" bölgelere sağlık ve iş gibi sebeplerle gidilebiliyordu. "Sarı" bölgeler ve "beyaz" bölgeler arasındaki seyahatlere ilişkin herhangi bir sınırlandırma yok. 

Yeniden açılıyor!

2021 senesinin Mart ayının ortalarında İtalya'da "sarı" bölge ve "beyaz" bölge uygulamalarına son verilmişti. Avrupa ülkesinde bulunan bütün bölgeler "kırmızı" ve "turuncu" bölge olarak kabul edilmişti. İtalya hükümeti tarafından alınan karara göre 26 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yeniden "sarı" bölge ve "beyaz" bölge uygulamaları geçerli olacak. Yani önlemler daha hafif olacak. Söz konusu bölgelerde bar, kafe ve restoranların açık alanlarında müşterilere hizmet verilebilecek. "Kırmızı" ve "turuncu" bölge uygulamalarında bu işletmelerin sadece paket servis hizmeti sunmalarına müsaade ediliyordu. 

Sokağa çıkma kısıtlaması sürecek

Ülkenin "sarı" ile gösterilen bölgelerinde konser salonları, tiyatro salonları ve sinema salonları koronavirüs önlemlerine uyma koşuluyla yeniden faaliyet gösterebilecek. İtalya'da saat 22.00 ile saat 05.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek. İtalyan medyası, 26 Nisan 2021 tarihi itibarıyla İtalya'nın önemli bir bölümünün "sarı" bölge olarak gösterileceğini duyurdu. Avrupa ülkesinde bölgelerin koronavirüs bakımından risk düzeyleri ve renkleri, her 100 bin kişide tespit edilen vaka sayısı doğrultusunda tespit ediliyor. Her hafta bu veriler güncelleniyor. İtalya'da bölgelerin koronavirüs bakımından risk düzeyleri ve renklerinin yarın duyurulması planlanıyor. 

Günlük can kayıpları azaldı

İtalya'da bir hafta önce koronavirüs kaynaklı can kayıplarının günlük ortalaması 455 olarak açıklanmıştı. Söz konusu ülkede son bir haftada koronavirüs kaynaklı can kayıplarının günlük ortalaması 349 olarak kayıtlara geçti. İtalya'da günlük vaka sayıları, Mart ayında 20 binin üstündeydi. Fakat son bir haftada günlük vaka sayıları 13 bin düzeyinde seyrediyor. 

Kaç kişi hayatını kaybetti?

İtalya'da koronavirüsün başlangıcından beri 3,9 milyon vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 117 ölüm gerçekleşti. İtalya'da koronavirüse karşı aşılama programı Aralık ayının sonunda başlatıldı. Avrupa ülkesinde şu ana kadar toplam 16 milyon doz aşı uygulandı. Koronavirüs aşısının her iki dozunu birden yaptıran kişi sayısı da 4,7 milyona yükseldi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@