Ülke Yanarken Düğüne Giden THY Başkanı Cenap Aşçı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Cenap Aşçı yaptığı açıklama ile pes artık dedirtti! Her kesimden tepki alan başkan görevden alınacak mı?

Gündem 30.07.2021 - 11:07 30.07.2021 - 11:22 Ece Sahan

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı dün akşam CNN Türk'e bağlandı ve eleştirilere pes artık dedirtecek bir yanıt verdi. 

Cenap Aşçı, Türkiye yangın yerine dönmüş 20 bölgede orman yangınları kontrol altına alınamamışken düğüne gittiğini açıkladı.

"DÜĞÜNE GİTMEK DURUMUNDAYDIM"

Cenap Aşçı'nın "Bu akşam bir özel durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı. Oraya gitmek durumunda kaldım. Orada Sayın Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanımız da aramış, ona da ulaşamadık hakkını helal etsin. Ondan da özür diliyoruz bu anlamda" diye konuşarak pes dedirtti!

"BURASI BORCA BATMIŞ BİR KURUM"

THK'nın son durumunu anlatan Cenap Aşçı kendini "Ben bu kurumun genel başkanı değilim. 2019'da yönetim krizi vuku bulmuş, mali kriz had safhaya gelmiş, biz de medeni kanuna göre kayyum heyeti olarak buraya atandık. Kurum, 10 taneye bankaya 1,5 milyar lira borcu olan bir kurum. Borçlarımızı yapılandırdık.

"UÇAKLARI KALDIRMAM İÇİN 4 MİLYON LAZIM"

Şu anda gündemde olan Kanada yapımı uçaklarımız var. Bunlardan 9 tanesi kaldı. 2018 yılına kadar Orman Genel Müdürlüğü'nün yangın söndürme operasyonlarında kullandık.

2010 yılından sonra başlayan mali krizde bu uçakların yıllık bakımları yapılmamış. Ekipler Kanada'dan gelip baktılar. Bu uçaklarımızı 2020 - 2021 ihalelerinde kullanamadık.

Bu uçakları kaldırmam için 4 milyon dolarlık bir yatırım yapmam lazım. Türk Hava Kurumu'nun yangın tecrübesini kullanmak için Rusya'dan uçak kiraladık.

"PİLOTLARI İŞTEN ÇIKARDIK BORCUMUZ VARDI"

"Pilotları çıkardık çünkü bu kurum borca batmış. Hiç iş yapmadan pilotları tutsaydım onların bana maliyeti 25 milyon lira olacaktı. Şu anda 25 milyon lira maliyeti uçuş yapmadan, bir ton su akmadan vermiş olacaktım" açıklamalarında bulundu.

CENAP AŞÇI KİMDİR?

1 Mart 1967 Aksaray doğumludur. Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 63. Türkiye Hükumeti'nde 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak atanmıştır.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. ABD Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1989 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcılığı, 1993 yılında Gümrük Müfettişliği, 2000 yılında da Gümrük Başmüfettişliği, Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı yapmıştır.

2015 Türkiye genel seçimleri öncesi kurulan seçim hükumetine Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak bağımsız olarak atanmıştır.

2016 yılından itibaren Türkiye Halk Bankası A.Ş'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@