Uluslararası piyasalarda hareketlilik devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz gün tarım dışı istihdam verilerini açıklaması ile piyasalar hareketlendi. Öte taraftan gelecek günlerde FED’ in faiz kararının da açıklanması bekleniyor. Bu kapsamda yatırımcı doların artıp artmayacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Tüm kadınlara bu destek yatıyor! 4.000 TL için e-Devlet'ten başvurulacak! Tüm kadınlara bu destek yatıyor! 4.000 TL için e-Devlet'ten başvurulacak!

Uluslararası piyasalarda hareketlilik devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı’ nın geçtiğimiz gün tarım dışı istihdam verilerini açıklaması ile piyasalar hareketlendi. Öte taraftan gelecek günlerde FED’ in faiz kararının da açıklanması bekleniyor. Bu kapsamda yatırımcı doların artıp artmayacağını merak ediyor. İşte detaylar…


Her ayın ilk günleri piyasalar gözlerini ABD’ den gelecek tarım işsizlik oranı, dışı istihdam ve ortalama saatlik kazanç verilerine diker. Çünkü dünyanın en gelişmiş ve önemli ekonomisinin enflasyon ve istihdam gibi önemli huşulardaki aylık değişimler ülkenin ekonomik aktivitesini yorumlayıp ve Merkez Bankasının para politikasına yönelik beklentileri ve olası aksiyonları tahmin etmek açısından önem arz ediyor. 

doalr artacak mı


Uluslararası Piyasalar Hareketli!


Uluslararası piyasalarda ABD’ de açıklanan bu verilerin ardından varlık fiyatı üzerindeki anlık etkileri de finansal piyasalarda işlem yapan kişilerin yakın takibinde yer alır. Dolayısı ile bu verilerin milyonlarca kişi tarafından incelendiğini ifade edebiliriz. Hatta çoğu yatırımcı bu verileri inceleyerek olası etkileri bilmek ve buna uygun strateji belirlemek açısından da yakından takip edip analiz eder.


Tarım dışı verileri tanımlamak gerekirse; tarım endüstrisi dışında son ayda çalışan insanların sayısındaki değişikliği gösterir. Bu bağlamda yukarı yönde bir eğilim söz konusu ise ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Tarım dışı veriler insan kaynakları koşullarına bağlı olarak her ayın başında yayımlanır.


ABD Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz cuma günü tarım dışı istihdam oranlarını açıkladı. Bu bağlamda tarım dışı istihdam Kasım 2022 tarihinde 263 bin kişi artarak beklentinin üzerinde gerçekleşti diyebiliriz. Beklentilere baktığımız zaman 200 bin kişilik olur şeklindeydi. İşlik oranlarına baktığımız zaman ise beklentilerle aynı olacak şekilde %3,7 olarak gerçekleşti. Öte taraftan geniş tanımlı işsizlik ise %6,8 oranından %6,7 oranına düştü. Ekim ve kasım ayları için geçerli tarım dışı istihdam verilerine baktığımız zaman 23 bin kişi aşağı yönlü revişe edildiğini görüyoruz. Öte taraftan kasım ayı aylık ortalama saatlik kazanç beklentisi %0,3 iken %0,6 oranında artarken yıllık ise beklenti %4,6’ lık beklentiyi aşarak %5,1 oranında gerçekleşti. Ayrıca verileri incelediğimiz zaman ülkede işgücüne katılım oranı ekim ayında %62,2 oranından kasım ayında %62,1 oranına düştü diyebiliriz. 

resized_4d23b-f644cfdddolar


Dolar Artacak Mı?


Uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek birçok yatırımcı için önem arz ediyor. Bu hem iç hem de dış ekonomi politikaları açısından hem de yatırım yapacakları araçlar açısından nasıl bir gelişmenin yaşanacağı yönünde beklentiler açısından önemlidir. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele devam ederken bir yandan da dolar, altın ve diğer yatırım araçlarının nasıl bir yöne doğru ilerleyeceği merak konusu oldu. Bilhassa ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması ve FED başkanı Powell’ın faiz yumuşatma açıklamasının ardından gözler dolara çevrilmiş durumda.


ABD tarım dışı istihdam oranlarının açıklanması ile istihdam piyasasının kuvvetli profili göründü diyebiliriz. ABD FED faiz artırımlarının yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında süreceği beklentileri doları güçlendirirken altın fiyatlarını düşürdüğünü ifade edebiliriz. Ancak FED başkanı Powell’ ın geçtiğimiz gün faiz kararlarının yumuşatılmasının mantıklı olduğu açıklaması yapmasının ardından gözler yapılacak toplantıya çevrildi.

Alınacak FED faiz kararı ile piyasalarda hareketlenmenin yaşanacağını ifade edebiliriz. Dolar son haftalarda dinlenme molasına girmiş gibi düz bir seyirde ilerlerken yıl sonuna doğru ne kadar olacağı merak konusu oldu. Ekonomi uzmanlarına göre ABD’ de yüksek enflasyondan kaynaklı ve artan jeopolitik risklerden kaynaklı fiyat hareketliliği yaşanıyor. Ancak çoğu uzman aynı zamanda yatay seyirde devam edeceğini de söylerken artacağını da söyleyen var.