Ünal Gürel Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Yer aldığı yapımlarla tanınan ve sevilen oyunculardan birisi olan Ünal Gürel; 18 Ocak 1935 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Magazin 22.04.2021 - 02:26 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Usta oyuncu 8 Nisan 2002’ de kalp yetmezliği sebebiyle aramızdan ayrılmıştır.

Ünal Gürel Nereli?

Ünal Gürel, Sakarya doğumludur. Bir çocuğu vardır. Birçok dizi ve filmde oyuncu olarak yer almıştır. Kimi projelerde ise seslendirmeler yapmıştır.

Ünal Gürel Kaç Yaşında?

Ünal Gürel, 18 Ocak 1935 tarihinde doğmuştur. 8 Nisan 2002 tarihinde vefat eden oyuncu, 67 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

Ünal Gürel Dizileri

Ünal Gürel, 1964 yılında “Affetmeyen Kadın” filminde yer almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Nebahat Çehre, Hulusi Kentmen ve Senih Orhan gibi önemli isimler yer almıştır. Ardından 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” filminde rol almıştır. Nejat Saydam yönetmenliğinde çekilen bu filmde Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Murat Soydan, Suzan Avcı ve Reha Yurdakul gibi isimler de bulunmuştur.

Gürel, 1967 yılında “Kuduz Recep (Aslan Arkadaşım)” filminde seyircilerle buluşmuştur. Yılmaz Güney imzalı bu filmde Figen Say, Tuncel Kurtiz, İsmet Erten, Metin Serezli ve Nevzat Şenol rol almıştır. Bu filmdeki rolünün ardından 1975 yılında “Hanzo” filminde sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Zeki Ökten yönetmenliğindeki bu filmin başrollerini Kemal Sunal ve Meral Zeren paylaşmıştır. Bu isimlerin yanında Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mümtaz Ener ve Cevdet Arıkan gibi önemli isimler de oyuncu kadrosunda yer almıştır. Aynı yıl vizyona giren “Üç Kağıtçılar” filminde de rol almıştır.

1976 yılında “Hınç” filmi ile oyunculuk kariyerine devam eden Ünal Gürel, 1977 yılında ise “Sakar Şakir” filminde izleyicilerle buluşmuştur. 1978 yılında “Avanak Apti” filminde Barut Osman karakterini canlandırmıştır. Komedi türündeki bu filmde Kemal Sunal, Ayşen Gruda, Necdet Yakın, Ali Şen ve Yadigar Ejder gibi isimler rol almıştır. Ünal Gürel; 1979 yılında “Dokunmayın Şabanıma” isimli filmde Kemal Sunal, Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Reha Yurdakul ve Halit Akçatepe ile birlikte yer almıştır. Aynı yıl “Yorgun Savaşçı” dizisinde ekranlara gelmiştir.

1980 yılında “Boynu Bükük” filminde rol alan Gürel, 1982 yılında “Yedi Bela Hüsnü” isimli komedi filminde yer almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Oya Aydoğan, Şevket Altuğ, Ali Şen ve Atilla Ergün gibi isimler de yer almıştır. 1983 yılında “Tokatçı” filminin oyuncu kadrosunda yer alan Ünal Gürel’ e Kemal Sunal, Ali Şen, Şevket Altuğ, Nazan Saatçi eşlik etmiştir. Bu filmde Gürel, Karbonat Erol karakterine hayat vermiştir.

1984 yılında “Atla Gel Şaban” isimli filmde izlediğimiz Ünal Gürel; Kemal Sunal, Nevra Serezli, Dinçer Çekmez, Turgut Özatay ve Reha Yurdakul gibi isimlerle birlikte rol almıştır. Gürel, aynı yıl yayınlanan “İmparator” filminin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Kadroda yer alan diğer isimler ise Kadir İnanır, Seda Sayan, Mine Çayıroğlu, Erol Taş ve Kadir Savun’ dur. Ünal Gürel,  1985 yılında Kartal Tibet’ in yönetmenliğini üstlendiği “Katma Değer Şaban” isimli polisiye komedi filminde seslendirme yaparak yer almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Filiz Ersürer, Reha Yurdakul, Sevda Aktolga ve Dinçer Çekmez gibi isimler yer almıştır.

1986 yılında “Tarzan Rıfkı” isimli sinema filminde Kerpeten ya da Duba Hüsnü olarak anılan karaktere hayat vermiştir. Kemal Sunal, Suna Yıldızoğlu, Saadettin Erbil, Dinçer Çekmez ve Ece Berkant ise filmin oyuncu kadrosundaki diğer isimlerdir. 1992 yılında “Mahallenin Muhtarları” dizisinde Berber rolünde ekranlara gelen Ünal Gürel, 1993 yılında ise “Komşular” isimli yapımda izleyicilerle buluşmuştur. Bu projenin ardından 1994 yılında “Gülşen Abi” ve 1995 yılında da “Bizim Ev” isimli projelerde yer almıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@