Üniversitelerin açılması ile ilgili son dakika haberleri büyük bir merakla takip ediliyor. İlkokul ve liselerin yüz yüze eğitime başlaması ve okulların açılmasıyla ilgili haberlerden sonra gözler üniversitelere çevrildi.

Üniversitelerin açılması ile ilgili son dakika haberleri büyük bir merakla takip ediliyor. İlkokul ve liselerin yüz yüze eğitime başlaması ve okulların açılmasıyla ilgili haberlerden sonra gözler üniversitelere çevrildi. Üniversitelerin açılıp açılmayacağı ve açılacaksa ne zaman açılacağı merak ediliyor. Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlayan üniversiteler, bahar döneminde henüz eğitime başlamadı. Üniversitelerde bahar döneminin başlamasına sayılı günler kaldı. Bahar döneminin başlamasıyla birlikte öğrenciler okula gidip gitmeyeceklerini merak ediyor. YÖK tarafından üniversitelerin açılıp açılmayacağı açıklaması bekleniyor. Yüksek Öğretim Kurumu, üniversitelerin açılma durumunun olduğunu söyledi. Peki, üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? Bahar döneminde üniversiteler açılacak mı?Üniversiteler Açılacak Mı?

Koronavirüsten dolayı uzaktan eğitim ile okula devam eden öğrencilerden, okulların açılması ile ilgili sorular artmaya devam ediyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan açıklama bekleyen üniversite öğrencileri, bahar döneminde okulların açılmayacağını merak ediyor. Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlayan üniversiteler, ikinci dönem okulların açılıp açılmayacağını araştırıyor. Üniversiteler açılacak mı?

Üniversitelerin açılabilmesi için belli şartların sağlanması isteniyor. Üniversitelerin açılması için aranan şartlar arasında; üniversitelerde öğretim üyesi olan öğretmenlerin, akademisyenlerin ve çalışanların aşılanmasıdır. Üniversitede görev yapan personelin koronavirüs aşısı olması durumunda üniversitelerin açılabileceği söyleniyor. Öte yandan üniversite öğrencileri okulların açılması için çeşitli imza kampanyaları da düzenlemeye başladı. Üniversitelerin güz döneminde eğitimlerini yüz yüze tamamlamalarından sonra ikinci dönemin okulda yüz yüze olması talep ediliyor.Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından okulların açılması ile ilgili açıklama yapıldı. Ziya Selçuk'un açıklamasına göre köy okulları ve ana sınıfları 15 Şubat Pazartesi günü eğitime yüz yüze olarak okullarda başlayacak. Bunun yanında diğer okul ve sınıf olan; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze eğitime başlayacak. Okullar 1 Mart'ta açılacak. 1 Mart Pazartesi günü açılan okulların seyreltilmiş ders programı ile yeniden başlayacağı açıklandı. Eskisi gibi yoğun ve haftanın 5 günü okul olmayacak. Okullar haftanın 2 günü açık olacak ve öğrenciler belli saatler içinde, sosyal mesafe kurallarına uyarak okula gelecek.

Bu açıklamanın ardından üniversite öğrencileri de okulların açılmasını istediğini duyurdu. Üniversitelerin açılması için üniversite öğrencilerine, YÖK tarafından anket yollandı. Üniversitelerde eğitimin yüz yüze mi yoksa uzaktan online olarak mı devam edilmeli sorusu öğrencilere soruldu. Bu seçenekler arasında isteğe bağlı online eğitim ve isteğe bağlı yüz yüze eğitim de vardı.

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversitelerin açılacağı konusu gündeme oturdu. Üniversitelerin açılması durumunda ne zaman açılacağı araştırılıyor. Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlayan öğrenciler, bahar döneminde okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler bahar döneminde açılacak mı?

Yükseköğretim kurumlarında eğitimin en kısa zamanda yüz yüze olarak başlaması için çeşitli çalışmalar başlatıldı. Üniversitelerde görev yapan akademik ve idari personelin sırayla öncelikli aşılama programına dahil edilmesi durumunda, üniversiteler açılacak. Yapılacak olan Kabine Toplantısı'nın ardından üniversitelerin ne zaman açılacağı , bahar döneminde açılıp açılmayacağı duyurulacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerin açılmasının vaka sayısında artışa götüreceğini ve risk teşkil ettiğini söyledi. Ancak üniversitelerin açılıp açılmayacağı ve ne zaman açılacağı, Kabine Toplantısı sonrasında kesinliğe kavuşacak.