Türkiye'de dikkat çeken akademik ilanlar ve kadroya alınan isimlerde son skandal haber Akdeniz Üniversitesi ve Rektör'ünden geldi.

Akdeniz Üniversitesi'nde kriterleri sağlamalarına rağmen onlarca öğretim görevlisinin kadroya alınmak için bekletildiği bilinirken, rektörlük yönetiminin kişiye özel kadro ilanı açtığı iddiası gündem oldu.

T24'ten Gözde Yel’in haberine göre; Akdeniz Üniversitesi'nde üniversite yönetiminde söz sahibi olan Prof. Dr. Ömer Özkan ve Rektör Yardımcısı Murat Turhan'ın, yakınlarını torpille kadroya aldıklarını iddia edildi.

Özlenen Özkan Haberleri - Son Dakika Özlenen Özkan Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!

2 yıldır Akdeniz Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Özlenen Özkan'ın çocuklarının bakımıyla ilgilendiği iddia edilen ve akademik anlamda yüksek lisans yapması dışında çalışması olmayan Sevinç Turkut adlı kişiyi geçen sene öğretim görevlisi olarak kadroya aldığı yazıldı.

YATIRIMCIYA ÖZEL KADRO

Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın 1. Yıl Dönümü Mesajı – Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi'ne çeşitli yatırımlar yapan ADOPEN şirketinin üst düzey yöneticisinin yakını Miray Dağyar için de bu yıl özel doçentlik kadrosu ilanı açıldığını anlatan bir öğretim elemanı, "Birçok profesör varken önce dekan yardımcısı yapıldı, ardından kendisine spesifik bir ilan açılıp özel kadro verildi. Onlarca öğretim üyesi beklerken ve kriterlerin hepsini karşılarken, yine özel ilan açtılar" dedi.

AKP'Lİ DANIŞMANA ÖZEL KADRO

Rektör Özkan: 'Covid vakaları arttı, ölümcüllüğü azaldı'

Bir diğer iddia ise AKP Milletvekili İbrahim Aydın'ın 8 ay önceye kadar danışmanlığını yapan Ramazan Gök için de üniversitede bu yıl bir doçentlik kadrosu daha açıldığı oldu.

Açılan kadro ilanında kişiden TÜBİTAK 1001 projesinde görev almış olması, liyakat ve mizah iklimi konularında çalışma yapmış olması istendi.

SAVUNMA

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, mutasyonlu hastayla ilgili açıklama yaptı

İddiaların sorulduğu Ramazan Gök ise bir tek kendisine özgü bir durum olmadığını, Türkiye'nin her yerinde sürecin bu şekilde işlediğini savunması ile gündem olan konuşması şöyle oldu;

"Doçentlik ve profesörlükte, üniversitenin kendi hocası girebilmesi için herkesin kendi çalışmaları yazılır. Bir tek ben değil, bin isim verebilirim...

Yükselmelerde bunu bütün üniversiteler yapar. 20 Ağustos'ta çıkan ilanlara bakılırsa hepsinde karşısında açıklama yazar, kişinin yaptığı çalışmalardan bir kısım alınmıştır. Bu bana özel bir şey değil.

Resmi Gazete'de yayımlandığı için tüm Türkiye'de görülüyor bunu, Rektörlük de yıllardır görev yapan hocalarının yükselmesine devam edebilmesi için mecburen şartlar yazıyor. Bütün Türkiye'de bu aynıdır. Tüm Türkiye'de kişiye özel ilanlar var.

8 ay önce danışmanlıktan resmi olarak ayrıldım, şu anda İbrahim Aydın ile bir bağım kalmadı. Şu anda sadece üniversitede hocayım. Türkiye'de herkes yapıyor, sadece Antalya'da değil... Mizah iklimi alanında çalışmış en az 4-5 hoca var mesela, onun da gelme ihtimali var örneğin. Sadece "liyakat" yazsa anlarım ama liyakat ve mizah alanında diyor. TÜBİTAK 1001 projesinde de herkes görev alabilir. Tüm Türkiye'de olan bir şey bu, niye ben? Bir tek ben olsam anlarım..."

İDDİALARIN DAHASI VAR

Profesör Özkan'a şok soruşturma - Güncel Haberler Milliyet

Öte yandan Prof. Dr. Özlenen Özkan ile eski okul arkadaşı olduğu belirtilen Doç. Dr. Güçlü Şekercioğlu'nun da, profesör olmamasına rağmen ve kıdem sırası gözetilmeksizin, bu yıl önce Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü yapıldığı, ardından da dekan yardımcılığına getirildiği ortaya çıktı.