Üniversite de okuyan öğrencileri devlet yalnız bırakmadı. Her ay burs yardımı alan üniversite öğrencileri bu yıl beklediklerinden daha erken alacaklar.

Gözden kaçırmayın

Bankaya Borçları Olan Kişilere Müjde: o Banka Sizin Tüm Borcunuzu Kapatmaya Kefil Oluyor Bankaya Borçları Olan Kişilere Müjde: o Banka Sizin Tüm Borcunuzu Kapatmaya Kefil Oluyor
Üniversite de okuyan öğrencileri devlet yalnız bırakmadı. Her ay burs yardımı alan üniversite öğrencileri bu yıl beklediklerinden daha erken alacaklar. Kimliklerin son rakamlarına göre sırasıyla paralarını yatırdıktan sonra gidip devletin verdiği kredi kartı ile ziraat bankasından ya da vakıf bankasından çekebileceklerdir.

Bu müjdeli haberi duyan öğrenciler mağdur etmedikleri için teşekkürlerini dile getirdiler. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ödemeleri bugünden itibaren başlayacağını duyurdu. Geri ödemeli ya da geri ödemesiz alanların hepsini aynı ay içerisinde verileceğini açıkladı. Bu yıl burs ödemlerinin 550 TL olarak her ay ödeneceğini Ocak ayında da 30 TL ya da 50 TL zam yaparak daha fazla almaları sağlanacak.

Kimliğin Son Hanesine Göre Burs Paralarınızı Çekilebileceksiniz


Üniversite bursları normalde okullar açıldıktan sonra başlayacaktı. Pandemi döneminde üniversiteli öğrencilerin mağdur etmemek adına Eylül ayının başında burs paraları yatırılmaya başlandı. Diğer ek düzenlemeleri Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ilgileneceğini ve diğer gelişmelerden öğrencileri haberdar edeceğini duyurdu.

Kimlik numarasının son rakamları sıfır olan kişilerin 6 Eylül’de ilk ödemeleri yapıldı. Kimliğin son 2 ile biten kişiler ise 7 Eylül’de aldılar.  Kimliğin son rakamlarına göre sırasıyla alacaklar.  Diğer aylarda ise kimliğin son rakamlarına göre maaşları yatacaktır. Geri ödemeli burslar içinde geçerlidir. Bakan sosyal medyada “  Bereketli bir ay geçirmeniz dileğiyle güle güle harcayın.” Notunu düştü.

 Yeni Üniversiteye Başlayanların Burs Başvurusu Ne Zaman Başlıyor


Üniversite öğrencilerin erken burs yatırılacak müjdesinden sonra şimdi gözler yeni üniversiteye başlayan öğrencilerin burs başvurularına çevrildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu burs başvur süreci ile ilgili bir açıklama daha yapmadı. Tamamen bursların yatması bittikten sonra burs ve yurt başvurusu başlayacağı biliniyor.

Burs başvurusu yaptıktan sonra bursu kazanan ölencilere okul bittikten sonra devlete geri ödemeyecektir.  Burs kazanmayan öğrenciler ise KYK krediden yararlanacakları için okul bittikten sonra sigortalı işte çalışmaya başladıkları zaman ödemeler başlayacaktır. Kredili burs ve normal burs kimliklerin son hanelerine göre yatırılır. Bu yılın burs fiyatını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 550 TL olarak açıkladı.

KYK Devlet Bursuna Nasıl Başvurulur?


Üniversite öğrencilerin merak ettikleri konuların arasındadır. KYK bursuna başvurmak için herhangi bir üniversiteyi kazanmanız ve okul kaydınızı oluşturmanız gerekir.   KYK devlet bursunu başvurmak için e-devlet üzerinden başvuru alınır. Burada kişisel bilgilerini girmeniz zorunluluğu vardır. Gelir düzeyiniz, ekonomik yaşantınız ve mal variyetiniz bunları eksiksiz doldurduktan sonra başvuru formunu gönderin.

Burs başvurunuz onaylandıktan sonra en geç 10 ile 14 gün arasında sonuçlanır. Burs kazanamayanlar ise geri ödemeli burs veriyor. Okul bittikten sonra taksitlendirme yaparak aldığın kadar geri ödüyorsunuz.