Haçlıların saldırısına uğrayan Melik Tapar ölecek mi? Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde bu akşam yayınlanacak olan bölümde en merak edilen soru Melik apar ölecek mi sorusu olurken, annne hasreti ile yanıp tutuşan Sultan Melikşah'ın oğlu Tapar'ın ölüp ölmeyeceği öte yandan Melik Tapar tarihte ne zaman ölmüştür sorusu da merakla araştırılıyor. işte tarihi kaynaklara göre Berkyaruk'un düşmanı olacak kardeşi taht savaşları yaşayacağı kardeşi Melik Tapar Uyanış Büyük Selçuklu son bölümde ölecek mi? İşte detaylar...

Tacettin seferiye hatun adlı 1 câriye den 21/1/1082 yılında doğan Tapar, Babası sultan melikşah, bağdat ta vefat ettiğinde yanında bulunuyordu. Bir süre sonra 5 yaşındaki oğlu mahmud büyük selçuklu tahtına çıkarmaya çalışan
üvey annesi terken hatun ile arası açıldı. Sonrasında Isfahan'a gitti.
Ağabeyi Berkyaruk, isfahan da Terken hatun ile Mahmud u muhasara ederken 1 fırsatını bulup berkyaruk un ordusundaki annesinin yanına kaçtı. Bağdat'a giderken Muhammed tapar'ı da yanında götüren sultan Berkyaruk, Onu gence yi melik olarak gönderdi ve sonrasında da Emir kutlu Tekin'i de kendisine Atabeg tayin etti.
Muhammed Tapar tarihte çok zeki ve sultan melikşah'ın en sevdiği evlatlar arasında  yer alır. Muhammed tapar Gence de bulunduğu sırada çevresindeki vezirlerin de desteği şle ve  yönlendirmesi ile saltanat mücadelesine girişmeye karar verdi.
Ancak Atabek kutlu tekini buna engel gördüğü için bir süre bekledi. Kendini yeteri kadar güçlü hissedince Kutlu tekin i öldürtüp saltanat mücadelesini başlattı.

Önce Gence nin de içinde yer aldığı Harran ve çevresinde hakimiyet sahasına kattı. Bu bölgede Sultan Berkyaruk adına okunmakta olan hutbeye son verip kendini Büyük Selçuklu sultanı ilan etti.
Muadili mülkü de vezirlik makamına getirdi. Daha sonra başşehir İsfahan a hareket etti.
Durumu öğrenen Sultan Berkyaruk da Zencan şehrine doğru yola çıktı. Bu sırada Mirahor inanç, Yabgu ve diğer bazı emirler sultan berkyaruk a haber gönderip müstevfi mec mü kel bala saniye kendilerine teslim etmesini istediler.
Sultan bu isteği kabul etmedi, emirleri ikna edemeyince 200 kişiyle ordugâh tan ayrılmak zorunda kaldı.
Mecbur mülk yüzünden Sultan Berkyaruk a muhalefet eden emirler harekatı'nda Muhammed Tapar a katıldılar.
Muhammed Tapar, belki onu takip etmek amacıyla rey şehrine doğru yola çıkınca., Onunla savaşmayı göze alamayıp isfahan'a dönen berkyaruk, Halkın şehir kapılarını açmaması üzerine  İsfahan dan ayrıldı.
Muhammed Tapar , Gevher ayin, Musul emiri kür boğa ve El cezire hâkimi gibi emirlerin kendisine katılmasıyla
güçlendi. Saadet Dev Gevher 'i  Bağdat a gönderip halifeden kendi adına hutbe okunmasını
istedi.
Bu isteği uyan halife, Melik Mapar in sultanlığını tasdik ederek onun adına hutbe okuttu. Bunun üzerine belki olup kendini halife yeniden meşru sultan ilân etmek için harekete geçti. Böylece sadakanın desteğiyle Bağdat'ta hutbe tekrar berkyaruk adına okunmaya başlandı. Muhammed tapar in yanında olan  bazı emirler berkyaruk un safhasına
geçtiler. Kışı bağdat'ta geçiren sultan berkyaruk, çok sayıda türkmen in kendisine katılmasından
sonra Melik Tapar'ın  üzerine yürüdü.

Bu akşam yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar ölecek mi sorusunun yanıtı hayır olacaktır. çünkü tarihi kaynaklara da bakılacak olunursa Melik Tapar Sultan Melikşah'tan sonra abisi Berkyaruk ile taht mücadelesine girmiş ve 1118 senesinde ölmüştür.