TRT 1’de Pazartesi akşamları saat 20. 00’den itibaren yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu, yayınlandığı ilk bölümden itibaren liderliği kimseye kaptırmıyor.

TRT 1’de Pazartesi akşamları saat 20.00’den itibaren yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu, yayınlandığı ilk bölümden itibaren liderliği kimseye kaptırmıyor. Dizi, birkaç istisna dışında ilk bölümünün gösterime girdiği 28 Eylül 2021’den bu yana hem TOTAL hem AB hem de ABC gruplarında zirvenin en tepesinde bulunuyor. Hafta sonu yapılan sosyal faaliyetlerden sonra ki bu günde insanlar, bir anlamda tekrar ekran başına geçerek, Cuma gününde bıraktıkları sıradan işlerine yeniden dönüyorlar. Bu nedenle Pazartesi günleri, kanalların en güçlü yapımlarının olduğu günlerden biridir. Uyanış Büyük Selçuklu, bu açıdan bakıldığında aldığı izlenme oranları ile alkışı biraz daha fazla hak ediyor.

Uyanış Büyük Selçuklu, tarihi kurgusal bir yapımdır. Bu açıdan Türkiye’de bu kategoride çekilen onlarca, belki de yüzlerce yapımdan sadece biridir. Ancak hikâyesi konusunda ise belki de ilktir. Zira ülkemizde genelde ya “Cumhuriyet Tarihi” ya da “Osmanlı Tarihi”, yapımcıların girdiği bir alan olmuştur. Az sayıda da olsa “İslam Tarihi” yapımları da çekilmiştir. Ancak bu derece profesyonel, iyi bütçeli ve ayrıntılı bir “Selçuklu Tarihi” şimdiye dek çekilmemişti.

Anadolu’daki Türk tarihinin ve Genel Türk İslam tarihinin başlangıç noktasını oluşturan, Tuğrul – Çağrı Bey, Alparslan, Melikşah, Sencer gibi kudretli hükümdarlar, Nizamümülk, Gazali gibi büyük devlet adamları, Hasan Sabbah gibi önemli bir ismi çıkartan bu devletin tarihi de izleyicinin dikkatini çekti.

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Konusu

Uyanış Büyük Selçuklu, tarihi gerçekliklerden yola çıkarak kurgulanan bir yapımdır. Dizi, Sultan Alparslan’ın son günleriyle başladı ve Melikşah devrini ele alarak devam ediyor.

Oldukça gerçekçi hazırlanan sahneleriyle de izleyici kitlesini artıyor. İstanbul Beykoz ve Riva’daki ormanlık bölgelerde Uyanış Büyük Selçuklu dizisi, oldukça maliyetli bir yapım olarak dikkat çekiyor.

Dizideki oyuncular, Kazakistan merkezli Ulusal Aksiyon tarafından eğitiliyor. Oyuncular, kılıç kullanma, ok atma ve ata binme gibi eğitimlerden geçiyor. Ancak yapımcı da şimdiye kadar bu uğraşıların karşılığını vermiş durumda.

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi KadrosuDizinin yapımcılığını Akli Film, senaristliğini Serdar Özönalan, yönetmenliğini ise Emre Konuk üstleniyor. Emre Konuk, yeni neslin önemli yönetmenlerinden biri olarak takdiri hak ediyor. 1988 doğumlu Konuk, daha önce de yine tarihi kimlikteki Saruhan filminin de yönetmenliğini yapmıştı.

Uyanış Büyük Selçuklu’nun başrol oyuncusu Buğra Gülsoy’dur. Gülsoy, Büyük Selçuklu hükümdarı Sultan Melikşah’ı canlandırıyor. Ona başrollerde eşlik eden bir diğer oyuncu da oğlu Sencer rolündeki Ekin Koç’tur. Yine Büyük Selçuklu tarihinde önemli isimlerden biri olan, Alparslan ve Melikşah devrinde yaşamış Hasan Sabbah’ı da usta oyuncu Gürkan Uygun oynuyor.

Türk tarihinde en önemli kadınlardan olan Terken Hatun rolünde Hatice Şendil’i görüyoruz. Terken Hatun ismine Orta Asya ve Maveraünnehir coğrafyasında birçok hükümdar annesinde ve eşinde rastlanılıyor. Burada canlandırılan ise Melikşah’ın eşi olan Terken Hatun’dur.

Diğer kadın başroller de Turna Hatun rolünü oynayan Sevda Erginci ile Zübeyde Hatun’u oynayan Sezin Akbaşoğulları’dır.

Burada ayrı parantez açılması gereken oyunculardan biri de Nizamülmülk’ü canlandıran Mehmet Özgür’dür. Mehmet Özgür, oyunculuğunun dışında idarecilik de yapmış biri isimdir. Memleketi olan Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmenliği görevini de yapmıştı. Usta oyuncu, bilge bir figür olan Nizamülmülk’ü oynamıyor, adeta yaşıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Yeni Oyuncular
Uyanış Büyük Selçuklu, tarihi bir olması nedeniyle yeni oyuncuların sürekli giriş çıkış yaptığı bir yapımdır.

Örneğin diziye 20. Bölümde Atılgan Gümüş katıldı. Gümüş, Melik Tekiş’i canlandırıyor.

Diziye 24. Bölümden itibaren yakışıklı oyuncu Barış Arduç dâhil olacak. Arduç, Zübeyde Hatun ile Melikşah’ın oğlu olan ve Selçuklu hükümdarlığı yapan Berkyaruk’u canlandıracak.

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?Uyanış Büyük Selçuklu dizisi İstanbul'da çekiliyor. Beykoz ve Riva bölgelerinde çekilen dizi seti bu bölgelere kuruluyor! Beykoz ve Riva haricinde Uyanış Büyük Selçuklu dizisi dönem dizisi olduğu için başka bi yerde çekilmiyor!