TRT 1'in sevilen dönem dizilerinden Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde heyecan bir dakika olsun bitmek bilmiyor. Nefesler tutuldu ve Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin yeni bölümü bekleniyor. Bu akşam yeni bölümü yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde bu akşamki bölümde yaşanması beklenen gelişmeler, akıllara durgunluk verecek. İzleyenler TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisini izlerken hop oturup hop kalkacak. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin yeni bölümünde dizide yer alan ana karakterlerden olan Sultan Melikşah'ın öleceği söz konusu oldu. Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Melikşah ölecek mi sorusu gündeme geldi. Dizide Sultan Melikşah'a başarılı oyuncu Buğra Gülsoy hayat veriyor. Buğra Gülsoy'un canlandırdığı Melikşah Sultan'ın dizide öleceği ve diziden ölerek ayrılacağı konuşuluyor. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Melikşah ölecek mi ? Buğra Gülsoy, Uyanış Büyük Selçuklu'dan ayrılacak mı ?

Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Melikşah Ölecek Mi ?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin geçen hafta 25 Ocak Pazartesi günü yayınlanan son bölümünde Sultan Melikşah zehirlendi. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Sultan Melikşah bilinmeyen birinden bir ok yedi. Sultan Melikşah'ın bedenine saplanan okun zehirli olduğu ortaya çıktı. Sultan Melikşah'ın yediği ok, öldürücü derecede güçlü bir zehre sahip. Yediği ok yüzünden yaralanan ve acilen tedavi altına alınan Sultan Melikşah'ın durumu merak edildi. Sağlık durumu tehlikeli ve durumu kritik olan Sultan Melikşah'a ne olacağı izleyenler tarafından merak ediliyor. İzleyenler Sultan Melikşah'ın ölüp ölmeyeceğini araştırmaya başladı. Sultan Melikşah zehirli ok yediği için hayatını kaybedecek mi ? Buğra Gülsoy diziden ayrılacak mı ?

Tarihsel sürece bir göz atalım. Tarihe baktığımız zaman, Selçuklu İmparatorluğu en geniş sınırlarına Melikşah döneminde ulaşıldığı biliniyor. Çok güçlü ve kudretli bir sultan olan Melikşah'ın düşmanı da çoktu. Düşmanları Melikşah'ı hep öldürmek ve tahttan indirmek istiyordu çünkü Sultan Melikşah, tüm istediği toprakları alabilecek güce sahipti. Kudreti ile tüm dünyada nam salmıştı.

Melikşah olarak bilinen Sultan Melikşah, 1072 ile 1092 yılları arasında tahtta kalmıştır. Tahtta kaldığı 20 senelik yılda Sultan Melikşah, Selçuklu topraklarını en geniş sınırlara taşımıştır. Öyle ki neredeyse tüm dünya üzerinde bulunan topraklar Selçuklu toprağı denebilirdi.Sultan Melikşah Tarihte Ne Zaman ve Nasıl Öldü ?

Selçuklu İmratorluğu'nun en güçlü sultanlarından olan sultan Melikşah, gerçek hayatta çok genç yaşta hayatını kaybetti. Sultan Melikşah genç yaşına rağmen Selçuklu İmparatorluğu en geniş sınırlarına Melikşah döneminde ulaşılmıştır. Sultan Melikşah gerçek hayatta zehirlenerek ölmüştür. Sultan Melikşah'ı düşmanları zehirlemiştir. Selçuklu İpratorluğu Sultanı Melikşah, saltanatının son yıllarında Batınîler ile uğraşmıştır. Sultan Melikşah tarihte, 38 yaşında iken zehirlenerek ölmüştür.Sultan Melikşah'ın ölümü ile birçok gizem de ortaya çıkmıştır. Tarihte bu gizem bir türlü çözülememiştir. Tarihçiler ve o dönemde yaşayan kişiler de bu durumu çözmeye çalışsa da ne yazık ki net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Sultan Melikşah'ın ölümüne Batinilerin sebep olduğu düşünülse de bazı tarihçiler Terken Hatun'un da parmağı olabileceğini iddia eder. Dizide Melikşah'ın ölümü ile ilgili nasıl bir hikaye oluşturulacağı bilinmiyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin senaristinin nasıl bir son yazacağı merakla bekleniyor. Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Melikşah'ın ölümü merakla bekleniyor.

Sultan Melikşah'ı kim öldürdü sorusuna net bir cevap verilememekle birlikte, Melikşah Sultan'ın ölümü ile ilgili iki farklı görüş bulunuyor. Bu görüşlerden biri saltanatının son dönemlerinde savaştığı Batinilerin, Melikşah'ı zehirlediği yönündedir. Diğer bir iddia ise içten bir düşmanın Melikşah Sultan'ı zehirlemiş olmasıdır. Bu içten düşman diye adlandırılan kişi de Terken Hatun'dur.