Gelişen ülkelerden para çıkışı üst üste beş ayla rekor süreyi görürken ünlü İngiliz haber ajansı Finacial Times'ta Türkiye'deki sistemlerin çözkeceği yazıldı.

Yabancı yatırımcıların üst üste beşinci ayda da gelişmekte olan piyasalardan paralarını çektikleri gözlenirken Finacial Times'ta Türkiye'de alınan kur korumalı mevduat ve benzeri tedbirlerin cari açık nedeniyle çökeceğini satırlarına taşıdı.

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) açıkladığı bilgilere göre, uluslararası yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin hisse senetleri ve yerel tahvillerinden çıkışı bu ay 10,5 milyar dolara ulaşmış durumdayken İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ın (FT) haberine göre de bu durum, son beş aydaki çıkışları 38 milyar doların üzerine çıkarmış oldu.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) arşivleri - PARASAN

 2005 yılında kayıtların başlamasından bu yana en uzun net çıkış döneminin yaşandığına işaret eden bu durum Financial Times'da detaylandırıldı.

Gana, Sri Lanka, Brezilya, Meksika, Hindistan ve Güney Afrika gibi gibi ciddi düzeyde sorunlu ekonomilerin ve gelişmekte olan ülkeler için de borçlanma maliyetleri bu yıl önemli düzeyde artarken bu arada birçok büyük ekonomi ise enflasyonla mücadele etmek için erken davranarak kendilerini dış şoklardan koruyan politikalar uyguladığını yazan gazete ciddi ve vahim bir duruma da özellikle yer verdi.

Gelişmekte olan ülkeler arasında yalnızca Türkiye'nin endişe yarattığına dikkat çeken ünlü ekonomi gazetesi, Türkiye'de ekonomi yönetiminin faizleri artırmayı reddederken kur korumalı mevduat (KKM) gibi yüksek maliyetli araçlarla TL'yi desteklemeye çalıştığını anlatırken, Absolute Strategy Research'te gelişmekte olan ülkeleri takip eden ekonomist Adam Wolfe, KKM ve benzeri önlemlerin ancak Türkiye'nin cari fazla vermesi durumunda işe yarayabileceğini, Türkiye’de cari fazlasının ise nadiren görüldüğünü ve dolayısı ile eninde sonunda bu sistemlerin çökeceğini söyledi.

Ian Harnett, chief investment strategist of Absolute Strategy... News Photo - Getty Images

Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek! Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek!

Bilindiği üzere yabancıların çıkışları, gelişmekte olan ekonomilerde tırmanan mali krizi şiddetlendirme riski taşıyorken son üç ayda Sri Lanka devlet borcunu temerrüde düşürmesi ile medyada yer almıştı.

Bu arada Bangladeş ve Pakistan, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kapısını çalarken yatırımcılar ise başka ülkelerin de borç krizine sürüklenmesinden endişe edttiklerini açıklıyor.

Finacial Times'ta uzmanlar tarafından değerlendirilen durumda ise bu ülkelerin içinde bile yalnızca Türkiye'nin endişe yarattığına dikkat çekilmesi, bu bilgiler ışığında korkutucu oldu.

Financial Times: "Kaygı duyulan tek büyük gelişen ülke..!" – Haber İskelesi - Haber İskelesi