Uzaktan banka müşterisi olmak için ne yapılmalı?

Uzaktan banka dönemi başladı. 1 Mayıs Cumartesi günü itibarıyla uzaktan banka müşterisi olmak ve hesap açabilmek mümkün olabilecek. Peki uzaktan banka müşterisi olmak için ne yapılmalı? Ayrıntılar haberimizde... 

Ekonomi 01.05.2021 - 10:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Uzaktan banka dönemi 1 Mayıs Cumartesi günü itibarıyla başladı. Banka müşterisi olmak ya da banka hesabı açmak isteyen vatandaşların artık bankaya gitmelerine gerek olmayacak. Vatandaşların ıslak imza atma mecburiyetleri de ortadan kalkacak. Koronavirüsle mücadele dâhilinde hareketliliğin azalmasını sağlamak için başlatılan uzaktan banka döneminde vatandaşlar artık uzaktan banka müşterisi olma ve hesap açma olanağına sahip olacaklar. Uzaktan kimlik tespiti gerçekleştirecek olan bankalar, bilgisayarlar ve mobil cihazlar vasıtasıyla müşterilere onay verebilecekler. Vatandaşlar, hesap açmak istedikleri bankalara ait internet siteleri ya da mobil uygulamaları aracılığıyla online olarak bir form doldurup gerekli müracaatları yapabilecekler. Uzaktan banka müşterisi olmak için ne yapılmalı? İşte tüm ayrıntılar... 

Uzaktan banka müşterisi olmak isteyen vatandaşların, kimlik tespitinin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka akıllı telefona ve yeni kimlik kartına sahip olmaları gerekiyor. 

Yeni kimlik kartının üstünde bulunan bilgilerin anlaşılabilir olması gerekiyor. Hasara uğrayan kimlik kartıyla herhangi bir işlem gerçekleştirilemiyor. 

Hesap açılacak olan bankaya ait mobil uygulamanın akıllı telefona yüklenmesi isteniyor. İkinci bir seçenek olarak söz konusu bankaya ait internet sitesine de giriş yapılabilir. 

Bankaya ait mobil uygulamanın indirileceği platformun güvenliğinin kontrol edilmesi önem arz ediyor. Bankaya ait internet sitesinin doğru olup olmadığının da mutlaka kontrol edilmesi için uyarı yapılıyor. 

Bankanın gerekli bilgileri tasdik etmesinin ardından uzaktan kimlik tespitinin yapılabilmesi amacıyla müşteri ile banka temsilcisi arasında görüşme başlıyor. Bu nedenle müşterinin aydınlık ve sakin bir ortamda bulunması önemli. 

Müşteri ile banka temsilcisi arasındaki görüşme esnasında maske veya güneş gözlüğü takılmaması gerekiyor. Bu unsurlar, müşterinin yüzünün tanınmasını engelliyor. 

Bilgisayarla işlem yapılsa bile akıllı telefon hazırda tutulmalı. İnternet bağlantısı kontrol edilmeli. Akıllı telefonun arka ve ön kameralarının düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakılmalı. Aynı zamanda müşteri ile banka temsilcisi arasındaki görüşme boyunca kamera açık olmalı. 

Banka temsilcisi, akıllı telefonlarda bulunan NFC özelliğinin kullanılmasını müşteriden talep edebilir. Bu yüzden müşterinin söz konusu özelliğin nerede olduğunu ve nasıl açılması gerektiğini daha önceden bilmesi gerekiyor. 

Banka temsilcisi, doğrulama işlemini gerçekleştirmek amacıyla farklı bir bankada yer alan hesaptan para transferi gerçekleştirilmesini isteyebilir. 

Müşterinin başvuru formuna yazdığı bilgilerin mutlaka tam ve güncel olması gerekiyor. Banka temsilcisi tarafından müşteriye sorulan sorulara kesin ve tam yanıtlar verilmeli. 

Kimlik tespiti sırasında sorun yaşanmaması için ses ve görüntü kalitesi yeterli düzeyde olmalı. 

Banka temsilcisi ile müşteri arasında görüşmede başka kimse bulunmamalı. Güvenlik nedeniyle müşterinin farklı bir kişiden destek almaması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@