Asgari ücret zammı için artık gün sayılıyor. Aralık ayında çalışanlara en az %60 zam kapıda. Peki en düşük maaş ne kadar olacak?

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Asgari ücrete yeni zam kapıda. Yine de uzmanlardan gelen açıklama dışında hükümet kanadından detaylı bir duyuru yapılmış değil. Enflasyon verilerine göre asgari ücretli en az kaç TL zam alacak? 11.400 TL'lik net asgari maaş kaç TL'ye kadar çıkabilir? Asgari ücret 15 bin TL olur mu? Kulislerde %60 zam iddiası hakim. 

Asgari Ücret Tahminleri (%60 Zam Gelecek mi?)

Asgari maaşa %60 zam gelip gelmeyeceği gündemde yerini aldı. Milyonlarca asgari ücretli, 2024 yılı Ocak ayında gerçekleşecek maaş zammını merakla bekliyor. Enflasyon oranlarının yükselmesi ile asgari ücretin artışı gündemin ön sıralarında yer alıyor. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, güncel enflasyon oranlarına dayanarak 2024 yılı için asgari ücret tahminlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı bugün açıkladı! Asgari ücrete zam müjdesi detayları netleşti! Ek zam ile maaşlar 6000 TL'yi geçecek… (4)

2024 Ocak ayında beklenen zam, Türkiye'de özel sektörde çalışan yüzde 40'lık bir kesimi doğrudan etkileyecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümet, işveren ve işçi sendikaları temsilcileriyle bir araya gelerek yeni asgari ücreti belirlemek için toplanacak. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerinin yükselmesi, yeni asgari ücret beklentilerini de artırdı. Üç aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 29,41 olarak gerçekleşmesi ve 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37 olarak açıklanması, asgari ücret zammı konusunda beklentileri yükseltti.

İsa Karakaş, geçen yıllarda yaşanan enflasyon oranları ve ücret zammı oranlarına bakarak, 2024 yılında asgari ücretin kesin olarak artacağını belirtti. Geçmiş yıllarda uygulanan refah paylarını da dikkate alarak, 2024 yılı için asgari ücretin 17 bin liraya çıkabileceğini tahmin ediyor. Brüt asgari ücretin 20 bin lira olabileceğini ve işveren maliyetinin 22 bin 500 lira civarında olacağını ifade ediyor. Asgari ücret desteğinin de dikkate alındığında, işverenlerin üzerindeki mali yükün azalacağını vurgulayan Karakaş, net asgari ücretin çalışanların cebine en az 17 bin lira olarak yansıyacağını belirtiyor.