İBB hava kalitesi haritasında birçok ilçede hava kalitesi hassas düzeye ulaştı. Uzmanlar, hava kalitesinin düşmesine karşı olası risklerle ilgili uyarıda bulundu.

İBB hava kalitesi haritasında birçok ilçede hava kalitesi hassas düzeye ulaştı. Uzmanlar, hava kalitesinin düşmesine karşı olası risklerle ilgili uyarıda bulundu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından paylaşılan hava kalitesi haritasında, mega kentte hava kalitesinin ciddi ölçüde düştüğü yerler işaretlendi. İBB’ye göre hava kalitesindeki düşüşten en çok etkilenen İstanbul ilçeleri Sultangazi, Aksaray, Esenler, Kadıköy ve Bağcılar oldu. 

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!


‘Türkiye’de yüksek basınç alanı hakim’


İstanbul’da hava kalitesinin düşmesiyle ilgili konuşan İTÜ Meteoroloji bölümünden Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Şu anda ülkemizde yüksek basınç alanı hakim. Yüksek basınç alanı olduğu zaman, havada genel olarak inici bir durum söz konusudur. Normal şartlarda hava yükselir ama yüksek basınç alanlarında genel olarak hava aşağı doğru çöker. Dolayısıyla gece boyunca ışınım yoluyla yeryüzünün hızlı bir şekilde soğuması, sabah güneşin doğması ile beraber havalar ısınınca buralarda buharlaşma oluyor, yere yakın seviyede pus oluşuyor. Yüksek basınç alanlarında bir de hava hareket edemediği için, yükselemediği için atmosfere saldığımız kirleticiler yükselemezler. Bu günlerde hava kalitesi diğer günlere göre daha düşüktür. Kirleticiler yere yakın olduğu için kalite düşmüş olur.” açıklamasını yaptı. ‘Vücudu yoracak faaliyelerden kaçının’


Prof. Dr. Toros, İstanbul’da meydana gelen bu durumla ilgili olarak, hava kalitesinin düştüğü günlerde vücudu yoracak faaliyetlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Vücut hareketinin artmasının daha fazla solunum ihtiyacına neden olabileceğini vurgulayan Toros, özellikle yaşlılar ve çocukların bu durumdan olumsuz etkilenebileceğinin üstünü çizdi.