Uzmanlardan kamufle olan virüslere karşı uyarı: Aşıları etkiler mi?

Bir yıldan uzun süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında şimdiye kadar tespit edilen vaka sayısı 140,5 milyonu aştı. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise 3 milyonu geçti.

Sağlık 17.04.2021 - 10:52 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Bir yıldan uzun süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında şimdiye kadar tespit edilen vaka sayısı 140,5 milyonu aştı. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise 3 milyonu geçti. Pfizer/BioNtech ile başlayan aşı geliştirmelerine daha sonra Sinovac, Moderna, Sputnik V, AsrtaZeneca ile Johnson and Johnson gibi şirketler de dahil oldu. Dünyanın birçok ülkesinde salgını sona erdireceği düşünülen aşılama başladı ancak virüslerde meydana gelen mutasyonlar da aşıların etkinliğini tehdit eder hale geldi. Özellikle Güney Afrika, Brezilya ve İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonların aşıların oluşturacağı sürü bağışıklığını tehdit etmesi bilim insanlarını da harekete geçirdi.


"Eğer aşılara rağmen vakalar artarsa..."


Şimdiye kadar ortaya çıkan mutasyonlar, aşıların etkinliğini ciddi derecede düşürmedi. Ancak bilim insanlarına göre bundan sonra ortaya çıkabilecek daha tehlikeli varyantlar yüzünden aşılar etkisiz hale gelebilir, salgın çok daha ölümcül ve tehlikeli hale gelebilir. Almanya Başbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun, daha tehlikeli bir mutasyonun ortaya çıkma ihtimali üzerine meydana gelecek sorunları Bild am Sonntag gazetesine anlattı. Aşılamaların artmasına rağmen vaka sayılarında da eş zamanlı artışların yaşanmasının "yeni bir varyantın ortaya çıktığına" işaret edeceğini söyleyen Braun, durumun tehlikesine işaret etti.


"Güney Afrika mutasyonu bağışıklıktan kaçış varyantıdır"


Helge Braun gibi pek çok bilim insanı da yeni mutasyonların ortaya çıkması ihtimaline yönelik benzer açıklamalarda bulundu. Robert Koch Enstitüsü uzmanları, bazı virüslerin vücuda enjekte edilen antikorlara karşı yüzde 100 dirençli hale geldiğini belirterek uyardı. Bilim insanlarına göre Güney Afrika'da ortaya çıkan ve "bağışıklıktan kaçış varyantı" olarak adlandırılan B.1.351 varyantı, aşıların etkisini zayıflatacak bazı özelliklere sahip. Uzmanlar bu varyantın, vücuda enjekte edilen aşıların oluşturduğu antikorlardan gizleniyor ve kendini geliştiriyor.


"Adeta kamufle oluyorlar"


Bahsi geçen virüslerin adeta kamufle olduğunu aktaran Dr. Luka Cicin-Sain, virüslerin aşıların oluşturduğu antikordan tamamen kaçamadığını ancak bütünüyle de yok olmayarak kendisini geliştirmek üzere saklandığını ifade etti. Bağışıklık sisteminden tamamen kaçabilme yeteneğine sahip yeni bir virüs varyantının ortaya çıkabileceğine değinen Cicin-Sain, bu durumda aşıların yenilenmesinin gerekeceğini sözlerine ekledi. En tehlikeli üç varyanttan biri olan İngiltere mutasyonunun hücrelere Japon yapıştırıcısı gibi sıkı sıkıya tutunduğunu aktaran Cicin-Sain, bu nedenle daha hızlı yayılabildiğini kaydetti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@