Sarıyer’de bir AVM'de iki grup arasında çıkansilahlı çatışma bir skandalı daha ortaya çıkarttı: 'Ruhsatsız silahla geziyorlar'

Sarıyer’de yer alan Vadi İstanbul alışveriş merkezindeki restoranda iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada bir Türk vatandaşı ve beş yabancı uyruklu kişi yaralanmıştı. Hukukçu Ruşen Gültekin ise “Yabancı uyruklulara silah ruhsatı vermeyle ilgili bir düzenleme yok. Türkiye’de güvenlik ciddi sıkıntıda” demesi ile yeni bir skandalı daha gündeme taşıdı.

İstanbul Sarıyer’deki Vadi İstanbul isimli alışveriş merkezinde önceki gün iki grup arasında silahlı çatışma çıkmış, sağlık ekiplerinin müdahale ettiği, dördü Azerbaycan, biri İran uyruklu ve biri Türk vatandaşı olan yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılmıştı ki sonrası daha çok dikkat çekti.

Sarıyer Kaymakamlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, ilçedeki AVM restoranında aralarında husumet bulunan iki grup arasında silahlı çatışma çıktığı belirtilirken altı kişinin ifadesinin alındığı soruşturmada iki kişi gözaltına alındı.

KONTROL YOK

Silahlı çatışma gündemi sürerken güvenlik sorunları da dikkat çekti. Cumhuriyet, konuya ilişkin, hukukçu Ruşen Gültekin ve Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayhan Akcan ile konuştu ve uzmanlar AVM’nin restoranının bulunduğu yerde X-Ray gibi güvenlik aramalarının bulunmadığına, bu nedenle kontrolün bile olmadığına dikkat çekti.

Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu! Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu!

Gültekin, “Bizde yabancı uyruklulara silah ruhsatı vermeyle ilgili bir düzenleme yok. Belli görevlilerin diplomatik mütekabiliyet ilkesince silah taşıma olanakları var. Onun dışında yabancı birisi Türkiye’ye silahıyla da gelemez. Kimlerin silah taşıyacağı yasayla belirlenmiş. Ruhsatı olmayan silahlar var. Silah ruhsatı verilmede kurallara uyulmadığına dair iddialar çok yüksek” dedi.

AKIL ALMAZ DURUMLAR

Vadi İstanbul AVM'de silahlı kavga: Biri ağır, beş yaralı | A3 Haber

Bu arada Gültekin “İçişleri bakanın “Sınır dışı ettik” dediği Sırp çete lideri, Türkiye’de silahlı çatışmada öldü. Biz bunlar ortaya çıkınca öğrenebiliyoruz. Ortada bir şüphe kaldı. Bu tür insanların ruhsatsız silahla gezebildiği aşikâr” ifadeleri ile yaşanılan akıl almaz durumun da altını çizdi.

“Sınır güvenliğimiz olmadığı için bu insanlar sınırlardan kaçıyor. Kontrolsüz bir şekilde sınırdan girdiklerine göre üzerlerine her türlü silah ve uyuşturucuyla girmeleri de mümkün. Türkiye’de kontolsüz bir silahlanma olduğunun sorusuna da yetkililer tarafından bir cevap yok” diyen Gültekin, Türk vatandaşlığına alınan kişi sayısının da gizlendiğini ifade ederek “Bundan 10 sene önce İçişleri Bakanlığı’ndan bu tür rakamları alabiliyorduk. Ancak İçişleri Bakanlığı yayınlamıyor. Tek tek olayları topladığımızda Türkiye’deki güvenliğin ciddi sıkıntıda olduğu, kaygı yarattığı, silahlı çatışmaların AVM’lerde bile pervasızca yapılmaya başlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

KAÇAK SİLAHLAR

Sarıyer'de AVM'de silahlı kavga: 6 yaralı - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayhan Akcan ise “Türk vatandaşı değilse muhtemelen kaçak silah kullanıyorlardır. Yabancı uyruklu biri Türkiye’de silah alamaz. Takip gerektiren durumdur. Alacak verecek veya başka durumlardan dolayı maalesef bu tür olaylar oluyor. Şehrin göbeğinde bile oluyor. Çünkü silah yaygın. Ya cezaları arttıracaklar ya da güvenlik tedbirlerini arttıracaklar. AVM’deki güvenlik personellerin daha iyi eğitilmesi lazım. Kıyafet giydirmekle özel güvenlik personeli olmuyor” diyerek konuya dikkat çekti.