Vaka Sayıları Yükselişte Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor! Ağustos Ayı Yeni Kapanma Tedbirleri

Koronavirüs salgınında vaka sayıları yeniden yükseliyor! Günlük 10 bine dayanan vaka sayıları sonrası yeni kapanma tedbirleri gündemde. Ağustos ayında sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cevabı haberimizde

Ekonomi 23.07.2021 - 13:55 23.07.2021 - 13:55 Orhan Yener

Koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. 23 Temmuz 2021 Cuma günü itibariyle günlük vaka sayısı 10 bin sınırına dayanmış durumda. Hâl böyle olunca kapanma tedbirleri yeniden gündeme gelmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayram boyunca yaptığı açıklamalarda salgına karşı önlem almaya devam edilmesini ve aşılamanın önemini vurguladı. Koronavirüse karşı aşılama tüm hızıyla sürse de vaka sayılarında yaşanan artışlar yeniden sokağa çıkma yasağı ve diğer tedbirlerin geri gelmesine neden olabilir. Bayram sonrası, Ağustos ayı için Koronavirüse karşı yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Peki hangi tedbirler gelecek? 2021 Ağustos ayında sokağa çıkma yasağı olacak mı?

TEDBİRLER GERİ GELİYOR! SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI...

vaka

Koronavirüs salgını nedeniyle Haziran ayında başlayan yarı-normalleşme, Temmuz ayında sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen kaldırılması ile adeta tam normalleşmeye çevrilmişti. İçinde bulunduğumuz bu ayda başta Alman Biontech ve Çin'in Sinovac aşıları olmak üzere Rusya'dan gelen aşılar da dahil milyonlarca dozluk aşılamanın yapılmasıyla tam normallaşme adımları atılabilmişti. Tam kapanma sonrası günlük 5-6 bin seviyelerine gerileyen vaka sayıları ile düşen ölüm sayıları sonrası sokağa çıkma yasakları ve tüm diğer kısıtlamalar kaldırılmıştı. 

Kurban Bayramı'nın ve yaz sezonunda yaşanan turist akınının da etkisiyle vaka sayıları yeniden yükselişe geçmiş durumda. Aşılamanın hızına karşın vaka sayıları dün 9 bini aştı. Bugün (23 Temmuz Cuma) açıklanacak vaka sayılarının 10 binin üzerinde olması bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamayla vaka sayılarının düşmemesi halinde kısıtlamaların yeniden hayata geçebileceği uyarısında bulundu. Vatandaşlar da yeniden sokağa çıkma yasağı olur mu? Sorusunun yanıtını aramaya başladı.

BAYRAMDAN SONRA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

vaka2

Vaka sayılarında bu denli hızlı ve kalıcı bir yükseliş yaşanması durumunda bayramdan sonra, Ağustos ayında yeniden sokağa çıkma yasaklarının il il uygulanması gündeme gelebilir. İl Hıfzısıhha Kurulu kararları ile hafta sonları Cumartesi ve/veya Pazar günlerinde sokağa çıkma yasakları belirli saatlerde veya tam gün uygulanabilir. Hafta içi için akşam saat 21:00 yahut 22:00'dan sonra sabah 05:00'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulaması da geri gelebilir. Şuan için Bayram sonrası kısıtlamaları ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Koronavirüs Bilim Kurulu ve Bakanlar Kurulu (Kabine) toplantısı sonrasında koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@