Vaka sayısı kaç oldu? Kısmi kapanma verilere nasıl yansıdı?

Türkiye'de Ramazan ayından itibaren başlatılan kısmi kapanma uygulaması koronavirüs tablosuna olumlu yönde yansıdı. Türkiye'de son bir günde 38 bin 553 vaka tespit edildi. 

Güncel 26.04.2021 - 07:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de Mart ayında kademeli normalleşme uygulaması başlatılmış, günlük vaka sayıları 50-60 binlere kadar yükselmişti. Türkiye'nin birçok şehrinin risk haritasında çok yüksek riskli şehirler arasına girdiği ve kırmızı renkle gösterildiği fark edilmişti. Koronavirüsü kontrol altında tutmak amacıyla Ramazan ayında kısmi kapanma süreci başlatılmıştı. Peki kısmi kapanma süreci koronavirüs tablosuna nasıl yansıdı?

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haritaya göre, Türkiye'de son bir günde 38 bin 553 vaka tespit edilirken, 51 bin 236 kişi iyileşti. Hasta sayısı ise 2 bin 801 olarak açıklandı. Türkiye'de son bir günde koronavirüs kaynaklı 347 can kaybı gerçekleşti.

Yatak doluluk oranının yüzde 56,3 olarak duyurulduğu tabloya göre, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69,1 oldu. Ventilatör doluluk oranı ise yüzde 35,7 olarak bildirildi.

Türkiye'de şu ana kadar 4 milyon 73 bin 644 kişi iyileşirken, koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı ise 38 bin 358'e yükseldi. 

Türkiye'de hangi önlemler uygulanıyor?

Türkiye'de kısmi kapanma kapsamında tüm şehirlerde hafta sonları kesintisiz olarak sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Hafta içi her gün uygulanan sokağa çıkma yasağı ise saat 19.00'da başlıyor. Restoran, lokanta ve kafe gibi yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı saatlerde paket servis veya gel-al şeklinde hizmet verirken, sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde ise yalnızca paket servis şeklinde hizmet verebiliyor.

Sınava hazırlık sürecinde olan 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencileri ile okul öncesi öğrencileri haricinde tüm sınıf düzeylerinde uzaktan eğitim uygulanıyor. 65 yaş ve üstü vatandaşlar hafta içi saat 10.00 ile saat 14.00 arasında sokağa çıkabiliyor. 18 yaş altı vatandaşlar ise hafta içi saat 14.00 ile saat 18.00 arasında sokağa çıkabiliyor. Söz konusu yaş gruplarında yer alan vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verilmiyor. 

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı zaman dilimlerinde vatandaşlar, mecburi durumlar haricinde özel araçlarıyla şehirler arası seyahat edemiyor. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı zaman dilimlerinde mecburi durumu olmayan vatandaşlar ise toplu ulaşım araçları ile şehirler arası seyahat edebiliyor. Düğün, nikah, nişan ve kına gibi etkinlikler yasaklanmış durumda. Güzellik salonları, spor salonları, halı sahalar ve yüzme havuzları da geçici süreyle kapatıldı. Kuruyemişçi, kasap, manav, bakkal ve marketler hafta sonları saat 10.00 ile saat 17.00 arasında çalışıyor. Fırınlar ise hafta sonları tamamen açık.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@