Vakalarda dikkat çeken "soyad" ayrıntısı!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, Rize'de vakaların son dönemde aynı soyadlarda kümelendiğini söyledi. Doç. Dr. Çiçek, yani aile içi bulaşın çok yüksek olduğuna dikkat çekti. 

Sağlık 22.04.2021 - 13:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rize'de 3-9 Nisan 2021 döneminde her 100 binde 453,31 vaka tespit edilirken, 10-16 Nisan 2021 döneminde her 100 binde 516,03 vaka kayıtlara geçti. Söz konusu şehirde aile içi bulaşın ciddi derecede arttığı ifade edildi. Rize'de son dönemde tespit edilen vakaların aynı soyadlarda kümelendiğine dikkat çekildi. Vaka artışında köy evleri, yayla evleri ve kayıkhanelerde yapılan sohbetlerin, taziye ziyaretlerinin, cenaze törenlerinin, nikâh ve doğum günü gibi toplu etkinliklerin etkili olduğu belirtildi. 

"Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları arttı"

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, Rize'de koronavirüste gelinen son durumun hiç de iyi olmadığına dikkat çekti. Vaka sayılarının "hareketlilik" nedeniyle arttığını belirten Doç. Dr. Çiçek, Rize'de yaşayan insanların hem şehirler arası hem de ülkeler arası seyahat ettiğini kaydetti. Doç. Dr. Çiçek, vaka sayılarının son dönemde aynı soyadlarda kümelendiğine işaret ederek, yani aile içi bulaşın çok yüksek olduğunu söyledi. Mutasyonlu koronavirüsle enfekte olan vaka sayılarının da artışa geçtiğini ifade eden Doç. Dr. Çiçek, en çok karşılaşılan mutasyonun İngiltere mutasyonu olduğunu ancak son günlerde Türkiye'de Güney Afrika mutasyonu ve Brezilya mutasyonunun da artışa geçtiğini belirtti. 

"Daha ölümcül"

Doç. Dr. Çiçek, Güney Afrika mutasyonu ile Brezilya mutasyonun hem koronavirüsü daha hızlı bulaştırdığını hem de hastalığın ağır atlatılmasına neden olduğunu söyledi. Söz konusu mutasyonların daha ölümcül olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çiçek, Tanzanya mutasyonu ile Hindistan mutasyonunun da daha ciddi tablolara neden olabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Çiçek, bu nedenle vaka sayılarında artış yaşandığını ifade etti. 

"Ziyaretlere ara verin"

Koronavirüsün kapalı ortamlardan hoşlandığını kaydeden Doç. Dr. Çiçek, vatandaşların Ramazan ayında hep beraber iftar yapma isteğine sahip olduklarını ancak koronavirüs sürecinin de hala sürdüğünü belirtti. Doç. Dr. Çiçek, koronavirüsün kalabalık ve kapalı mekânları sevdiğini vurgulayarak, vatandaşlara aile içi ziyaretlere son vermeleri için çağrıda bulundu. Vatandaşların iftar yapmak üzere toplanmamaları gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çiçek, tüm vatandaşlara kendi evlerinde iftar yapmalarını önerdi. 

"Çift maske takın"

Doç. Dr. Çiçek, insanların 10 dakikadan fazla bir sürede toplu halde bulunmamaları gerektiğini belirterek, kalabalık alanlarda iki tane maske takılmasını tavsiye etti. Fiziki mesafenin de artık 2 metre olması gerektiğini aktaran Doç. Dr. Çiçek, herkesin kesinlikle aşı yaptırması gerektiğini söyledi. Aşıların hangi ülkede üretildiğine bakılmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Çiçek, nüfusun yüzde 70'ine aşı yapılması durumunda toplumsal bağışıklığın ortaya çıkacağını ve koronavirüsün kontrol altında tutulabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Çiçek, sadece yaşlıların değil gençlerin de artık koronavirüsün hedefinde olduğunu kaydederek, herkesin önlemlere riayet etmesi için uyarıda bulundu. 

Aynı aileden 8 kişi ölmüştü

Rize'de koronavirüs nedeniyle aynı aileden 8 kişi yaşamını yitirmişti. Ailenin diğer fertleri, bu nedenle genetik yapılarının incelenmesini talep etmişti. Koronavirüsün asla şakasının olmadığını belirten aile üyeleri, genlerinde bir sorun olduğunu düşündüklerini ve kendilerine bu nedenle aşı yapılması gerektiğini söylemişlerdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@